http://luka-finance.pl/

Elbląg z jednym z najnowocześniejszych Sądów w Polsce. Koszt inwestycji to prawie 60 milionów złotych!

Czerwiec 8, 2018 19:00 10

W piątek, 8 czerwca, nastąpiło długo wyczekiwane przez mieszkańców otwarcie Sądu Okręgowego i Rejonowego przy ulicy Płk. Dąbka. Jest to jeden z najwyższych i najnowocześniejszych sądów w Polsce. Na uroczystość przyjechali goście specjalni, m.in. Wiceminister Sprawiedliwości Łukasz Piebiak czy też Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur. W piątkowej uroczystości wzięli też udział przedstawiciele sądów, władz lokalnych oraz księża.

Nowy obiekt oddano już do użytku 21 grudnia 2017 roku, a na początku bieżącego roku przeprowadziły się tutaj wydziały Sądu Okręgowego i Rejonowego z innych obiektów dotychczas zlokalizowanych w Elblągu. Obecnie mieszczą się tutaj też m.in. wydziały: ksiąg wieczystych, cywilny, rodzinny i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Inicjatorem budowy był Pan sędzia Jacek Pietrzak – Prezes Sądu Okręgowego, a obecnie sędzia Sadu Apelacyjnego w Gdańsku.

Faza projektowa wraz z udzieleniem pozwolenia na budowę trwała od stycznia 2009 do października 2012 roku. Prace budowlane trwały od 2013 do 2017. Całkowity koszt inwestycji to 58 272 900 złotych, z czego koszt robót budowlanych to 52 059 749 złotych. Wykonawcą inwestycji była firma SKANSKA S.A.

Budynek ma 12 kondygnacji i jedną podziemną, są w nim 343 pomieszczenia. Łączna powierzchnia netto budynku to 8.822 m2, a jego kubatura to 38.164 m3. Budynek sądu w Elblągu ma aż 47 metrów wysokości jednak nie jest on najwyższy w Polsce. Wyprzedza go jedynie budynek sądu w Tarnobrzegu (ok. 55 metrów wysokości). Bezpośrednio przy budynku dostępnych jest 50 miejsc parkingowych, w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych i 5 miejsc na kondygnacji podziemnej, przeznaczonych dla pojazdów służbowych i konwojów tj. gdyby istniała konieczność doprowadzenia osób osadzonych. Miasto ze swojej strony przygotowało dodatkowe bezpłatne parkingi w pobliżu przedszkola przy ul. Karowej i wzdłuż ul. Płk. Dąbka przy Szkole Podstawowej nr 19. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, liczba miejsc parkingowych okazuje się wystarczająca zarówno dla pracowników, jak i interesantów.

Uroczystość rozpoczął sędzia Piotr Żywicki, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu:

„Jestem przekonany, że nowe, lepsze warunki pracy będą owocować jeszcze lepszą i wyższą jakością orzecznictwa i sprawnością toczących się tu postępowań.”

W nowym sądzie pracuje łącznie około 260 osób, w tym około 75 pracowników Sądu Okręgowego i około 185 pracowników Sądu Rejonowego.

Dobry humor z okazji uroczystego otwarcia dopisywał wiceministrowi sprawiedliwości Łukaszowi Piebiakowi: ” W Elblągu jest sąd najwyższy – no, może jeden z najwyższych w Polsce – chociaż nie jest instancją ostateczną „. Ponadto już w nieco poważniejszym tonie dodał: „To, że spotykamy się w takim miejscu i przy takiej okazji świadczy o tym, że państwo polskie jest państwem poważnym. Niezależnie od tego, kto władzę sprawuje, kto wygrywa wybory, to nieustanną troską powinno być to, żeby budynki sądowe świadczyły o poważnym traktowaniu obywateli.”

Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Jacek Grela, wyraził przekonanie, że budynek Sądu Okręgowego w Elblągu będzie przystępny dla mieszkańców Elbląga, a w szczególności dla pracowników. „W końcu w pracy spędzamy zazwyczaj większość swojego czasu.” Prezes spuentował myśl, odwołując się do sentencji słynnego Blaise Pascala: „Twój dom może Ci zastąpić cały świat, ale cały świat nigdy nie zastąpi Ci domu”.