http://klinikapotocki.com

Elbląg wyróżniony wśród gmin

Listopad 16, 2019 13:15 29

Elbląg został wyróżniony w ramach III edycji inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

Elbląg jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom”, który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W ramach projektu w 16 parkach i na miejskich skwerach w Elblągu na kwietnikach dywanowych i w donicach posadzono rośliny bogate w pokarm dla pszczół. Latem kwitło w tych miejscach 69.570 szt. żeniszków, aksamitek i werbeny patagońskiej. Na terenie trzech elbląskich szkół postawiono wspólnie z dziećmi domki dla pszczół samotnic. Miejskim placówkom oświatowym, które wyróżniają się w działaniach na rzecz ochrony owadów zapylających i tworzenia dla nich bazy pokarmowej, przekazano 12 zewnętrznych tablic edukacyjnych dotyczących pszczelarstwa.

baner 004

Ponadto podczas wycieczek przygotowywanych przez organizację pozarządową, dzieci i młodzież z 6 placówek szkolnych mogły zwiedzić skansen pszczelarski, a także wysłuchać wykładu na temat życia pszczół miodnych i ich roli w środowisku oraz zapoznać się z budową ula. Uczniowie mieli też okazję wziąć udział w degustacji miodu i samodzielnie wykonać świeczki woskowe. W Światowym Dniu Środowiska na ulice Elbląga wyjechał specjalny Zielony Tramwaj, przyozdobiony roślinnością. Każdy mieszkaniec, który skorzystał z tego przyjaznego środowiska transportu otrzymał roślinę bogatą w pokarm dla pszczół, którą mógł zasadzić w swoim ogródku, czy na balkonie. Miasto stara się także nie kosić trawników przed kwitnieniem roślin, głównie w parkach i na obrzeżach miasta. Dotyczy to terenów w czterech lokalizacjach o łącznej powierzchni 18.200 m2.

Od dłuższego czasu mówimy o ekologii, o szacunku dla przyrody, a działania, które promują w miastach naturę, zyskują coraz większe uznanie. Obecnie otwieramy nasze miasto dla pszczół. Cieszę się, że w akcję włączyły się elbląskie placówki oświatowe, które stworzyły miejsca przyjazne tym owadom. Mam nadzieję, że te niezwykle pożyteczne dla ekosystemu zwierzęta zadomowią się w Elblągu – komentuje Witold Wróblewski Prezydent Miasta Elbląg.

Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” może przystąpić każda gmina, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze. W trzecim roku trwania inicjatywy Manifest podpisało o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym, a dzięki podjętym przez nie działaniom posadzono łącznie blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz ponad 22 mln m2 łąk kwietnych. Ponad to, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.

Firma ZT Kruszwica S.A., inicjator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, postanowiła wyróżnić 10 gmin, które podjęły w ramach programu najciekawsze oraz wyróżniające się działania. W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin. Przedstawiciele gmin najbardziej zaangażowanych w ochronę owadów zapylających otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się m.in. jak promować gminę przez aspekty środowiskowe i turystyczne.

Od dawna uważnie śledzimy działania gmin i cieszy nas, że coraz więcej samorządów angażuje się w poprawę warunków życia owadów zapylających. Co więcej, biorą w nich udział całe społeczności lokalne – od przedszkolaków i uczniów, przez różne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego wspierane przez lokalny samorząd, po grupy mieszkańców z osiedli, dzielnic czy sołectw. Mamy nadzieję, że działania na rzecz ochrony pszczół i osiągane przez gminy sygnatariuszki „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” społeczno-edukacyjne efekty, będą inspiracją dla pozostałych samorządów – komentuje Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl.