Elbląg na 192 miejscu w Polsce pod względem dochodów gminy na 1 mieszkańca

Sierpień 7, 2017 09:51 24

Bogaty Elbląg? Nie jesteśmy co prawda w czołówce rankingu, ale 192 pozycja na 2478 gmin w zestawieniu nie stawia naszego miasta w złym świetle. Oby tylko kolejne lata wzbogacały naszych mieszkańców, a elblążanie pięli się do góry w rankingu.

Zestawienie, jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny, podaje łączną sumę dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dochody miejskie, jakie uzyskuje miasto, dzielone są przez liczbę mieszkańców.

Okazuje się, że najbogatszą gminą w Polsce jest gmina Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi aż 47 709 złotych. Na przeciwnym biegunie jest gmina Komprachcice w woj. opolskim, gdzie dochód na mieszkańca wynosi zaledwie 2822 złote.

Pozycję drugą zajmuje bogata morska gmina Rewal w zachodniopomorskim, gdzie dochód na jednego mieszkańca wynosi 20 082 złote. Trzecie miejsce zajmuje Krynica Morska z woj. pomorskiego (17 849 złote per capita), a czwarta jest Rząśnia, czyli gmina wiejska w województwie łódzkim (11 374 złote).

W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę zarówno dochody własne – czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT – ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Elbląg uplasował się na 192 miejscu z dochodem na 1 mieszkańca na poziomie 4 922,14 złote.

Nie jest to zła pozycja, a jeśli w najbliższych latach uda się ściągnąć trochę większego biznesu to wynik może być jeszcze lepszy. Wygląda więc na to, że mamy bardzo dobry potencjał jako miasto, ale pora byśmy umieli go odpowiednio pobudzić.

Red.