http://maradbudownictwo.pl/

Elbląg gorszy od małego Władysławowa i Ustronia. Czy tylko Edmund Szwed chciał to naprawić?

Kwiecień 29, 2015 21:12 07

Jako wyborcy od wielu lat w Elblągu wybieramy znane partyjne twarze. Do głosu nie dochodzą ani młodzi z partii KORWiN ani też ruchy obywatelskie czego najlepszym przykładem był Edmund Szwed, który mimo wielkich środków finansowych w kampanii wyborczej nie zdołał wprowadzić żadnych Radnych. Czyją zatem winą jest obecny stan niszczejącego Amfiteatru w Parku Dolinka?

Czy tylko Edmund Szwed chciał dać mieszkańcom odrobinę szczęścia i rozrywki?

W jednym z niedawnych artykułów przyrównaliśmy obywatelskiego kandydata na Prezydenta Elbląga Edmunda Szweda do słynnego premiera Włoch Silvio Berlusconiego co nie za bardzo przypadło do gustu portalowi tuelblag.pl. Przykład niszczejącego amfiteatru w Parku Dolince znów pokazuje, że Edmund Szwed jako jeden z nielicznych kandydatów na Prezydenta Elbląga wiedział, że w życiu każdego człowieka ważna jest nie tylko praca, pieniądze i mieszkanie ale także możliwość spędzania czasu w swoim mieście i wysoki poziom rozrywki. Co by nie mówić o Berlusconim radosne podejście do życia potrafił obywatelom przekazać. Dlaczego Włosi są szczęśliwym narodem mimo kryzysu? Każdy kto odwiedził ten kraj wie, że potrafią się oni bawić, śpiewać i tańczyć wspólnie do rana jak mało który naród na świecie.

Niestety w Elblągu te tradycje zostały całkowicie zaniedbane. Co gorsze nasi obecni Radni tematu Amfiteatru kompletnie nie poruszają… ważniejsze są dyskusje o upadającym MPO (swoją drogą ktoś do tego przez lata doprowadził), o ilości wiceprezydentów czy wiecznych kłótniach na linii Przewodniczący Rady Miejskiej a Prezydent oraz czy np. wydać 10 tysięcy złotych na Młodzieżową Radę Miasta czy też nie…

O symbolach, które były wizytówką miasta nie mówi się. Szkoda gdyż to bardziej starsi i doświadczeni Radni mieli okazję korzystać z uroków tego miejsca. Oni spędzili tu świetne wieczory i miłe chwile ze swoimi miłościami życia. A co ma obecna młodzież z tego obiektu? Opadające elementy trybun widowni, spękany beton, brak ławeczek i porozbijane butelki. Wady obecnego stanu rzeczy ukazane są doskonale na filmiku jaki nakręciliśmy rok temu. Ale jak to śpiewa T.LOVE „jest super, jest super więc o co Ci chodzi”.

Dlaczego gdzie indziej można…?

Sytuację tą chciał zmienić Edmund Szwed, kandydat mocno stawiający na młodzież w Elblągu. Jego pomysł jak pokazują przykłady z Polski są jak najbardziej do zrealizowania jeśli tylko chce się coś robić a nie jedynie ciągle prowadzić spory personalne a nie programowe. W Szczecinie powstał amfiteatr na dzielnicy za 400 tysięcy złotych o czym pisaliśmy w artykule:

http://www.bogatyelblag.pl/w-szczecinie-zbudowali-amfiteatr-za-400-tysiecy-w-elblagu-na-dolince-obiekt-wciaz-niszczeje-2,40521.html

Mała miejscowość Władysławowo licząca ok. 10 tys. mieszkańców ma Amfiteatr z prawdziwego zdarzenia. Pozyskano tam środki z UE w wysokości 1 miliona 125 tysięcy złotych oraz z funduszu krajowego w wysokości 375 000 złotych. Ponad 3 miliony złotych stanowił aż wkład własny gminy Władysławowo. Dlaczego mała miejscowość może wydać ponad 3 miliony złotych na budowę od zera Amfiteatru a Elbląg miasto z ponad 100 tysiącami mieszkańców doprowadza do ruiny obiekt wymagający jedynie odbudowy?

Dlaczego przepiękny Amfiteatr posiada 16 tysięczny uzdrowiskowy Ustroń? Tam na tą inwestycję potrafiono pozyskać aż 85 % środków z Unii Europejskiej! Jaki widać gdzie można tylko dlaczego nie w Elblągu?

To już pytanie bardziej do Radnych Elbląga rządzących od ponad 25 lat. Szkoda bo te miejsce w sezonie wiosenno-letnim mogło by być idealnym miejscem do większej integracji mieszkańców i tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego. Miejsce to mogłoby służyć rozwojowi młodzieży, ich talentów i spędzania czasu nie na ławce w parku a przy wspólnych inicjatywach. Czemu temat tak ważnej inwestycji nie jest zrealizowany przez kolejne władze? Czy tylko Edmund Szwed chciał w mieście czegoś więcej niż tylko pracy i chleba?

Z pewnością wielu elblążan zamiast kolejnej politycznej walki, którego atakiem tym razem stał się Edmund Szwed wolałoby spędzić wieczór pod gwieździstym niebem z włoską muzyką w Parku Dolinka. Doczekamy się?

Red.