arket

Dziś Światowy Dzień Hasła. Jak się poprawnie zabezpieczyć?

Maj 7, 2020 16:53 07

Dziś Światowy Dzień Hasła(World Password Day). Inicjatywa utworzenia takiego dnia powstała by promować stosowanie silnych haseł komputerowych oraz wyrabianie dobrych nawyków przy ich wyborze, a to jak wiadomo w dzisiejszym świecie jest bardzo ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy w „czasie koronawirusa” przenieśliśmy się w znacznym stopniu do internetu. Jak powinno wyglądać bezpieczne hasło?

Jakie popełniamy błędy?

Pierwszym błędem jaki przychodzi większości z nas do głowy jest zapewne ustawienia bardzo prostego hasła. Wiele osób spotkało się na pewno z hasłem typu 1234 bądź np. hasłem składający się z imienia i wieku. Są to błędy, o których każdy wie a mimo to zapewne nie raz z takich haseł korzysta bądź np. nie zmienia fabrycznego hasła producenta. Pomijając takie kardynalne błędy warto pamiętać o unikaniu innych częstych błędów.

Pierwszym z nich, i chyba jednym z najgorszych jest używanie tego samego hasła do wielu kont. W tym wypadku nie ma znaczenia jak trudne do złamania jest to hasło, bo jeśli już w jakiś sposób dostanie się w niepowołane ręce to doprowadzi do tego, że ktoś będzie miał dostęp do każdego konta.

Kolejnym przykładem może być za krótkie, lub za proste hasło. Tutaj często z pomocą idą nam same serwisy, które wymuszają w nas odpowiednią długość hasła. Najczęściej jest to co najmniej 8 znaków, w tym np. wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Nawet używając tych zaleceń należy jednak pamiętać, by nie popełnić kolejnych błędów i ułatwimy „włamywaczowi” sprawę, tworząc np. hasło składające się z nazwiska i wieku np.: „Kowalski_20„. Jeśli zamiast nazwiska damy naszą ksywkę, imię psa a zamiast wieku numer naszego mieszkania to dużo nie zmieni, to że nam będzie łatwiej zapamiętać to hasło to jedno, ale łatwiej będzie je również zgadnąć komuś kto nas choć troszkę zna.

Jeśli mowa o zapamiętywaniu hasła można tu przejść do kolejnego rażącego błędu, który popełniamy. By nie zapomnieć hasła często je zapisujemy, choćby na kartce. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdzie zostaje nam skradziony portfel z kartą do bankomatu, ze schowanym w kieszonce pinem. Podobnie może się zdarzyć np. w wypadku włamania do samochodu bądź mieszkania.

Najbardziej bezpieczne hasło

Jak w takim razie utworzyć bezpieczne hasło, a jednocześnie je zapamiętać? Przyjmuje się, że bezpieczne hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, duże i małe litery, znaki specjalne a jednocześnie najlepiej jakby nie było go w słowniku i było przypadkową kombinacją różnych znaków.

Problemem tutaj, może być zapamiętanie tego hasła. Są sposoby którymi możemy sobie pomóc, i tworząc np. słowo którego nie ma w żadnym języku. Innym przykładem może być sposób „na inwokację”. Jeśli mamy ulubiony cytat, wiersz którym nie chwaliliśmy się innym, możemy go wykorzystać na zasadzie: ”Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie;” – po wypisaniu pierwszych liter i znaków specjalnych otrzymujemy L!Om!Tjjz;, do tego dodajemy jakieś cyfry, i mamy trudne do złamania hasło, które będzie nam trudniej zapomnieć. A wy jakie macie pomysły na utworzenie bezpiecznego  hasła które łatwo zapamiętać?