http://www.bogatyelblag.pl/dom-pogodnego-seniora-remi-juz-otwarty-trwa-nabor-na-wolne-miejsca,94672.html

Doradcy Luka Finance alarmują o ostrzeżeniu UKNF – uważajcie na podawanie swoich danych osobowych przez Internet.

Listopad 14, 2013 07:00 40

Doradcy Finansowi elbląskiej firmy Luka Finance poinformowali nas wczoraj o ważnym ostrzeżeniu jakie do wszystkich Polaków wysłała w środę instytucja Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o ostrożność przy przekazywaniu swoich danych osobowych drogą internetową.


UKNF bezwzględnie nakazał wszystkim w Polsce mieć wzmożoną ostrożność w najbliższym czasie przy przekazywaniu swoich danych osobowych poprzez Internet.

UKNF wskazał bowiem, że od pewnego czasu napływają do tej instytucji sygnały wskazujące na znaczne ryzyko związane z zakładaniem rachunków bankowych, bądź uzyskiwaniem kredytów bankowych z wykorzystaniem informacji wyłudzonych od obywateli, głównie przez internet. Chodzi o tzw. phishing, który polega m.in. na wysyłaniu do użytkowników bankowości internetowej fałszywych maili z prośbą o podanie danych autoryzacyjnych lub umieszczaniu w mailach linku z przekierowaniem do fałszywej strony internetowej banku.

Jednym z mechanizmów zgłaszanych przez poszkodowanych tym procederem jest gromadzenie podstawowych danych osobowych, adresów, numerów dowodów tożsamości w ramach procesu rzekomej rekrutacji do pracy „w domu”. Potencjalnie fałszywi pracodawcy wymagają podania tych informacji i dokonania przelewu drobnej kwoty (np. 1 zł) na wskazany przez nich rachunek bankowy.

baner
Tym sposobem na podstawie wyłudzonych danych osobowych próbują założyć rachunki bankowe bądź pozyskać kredyty, a w niektórych przypadkach, jako mechanizm weryfikacji tożsamości wykorzystywane są przez banki właśnie przelewy pochodzące z innego rachunku bankowej danej osoby” – napisano w komunikacie.

UKNF wyjaśnił, że tym samym pokrzywdzony staje się dłużnikiem banku z tytułu uzyskanego kredytu. Poza tym w przypadku założenia rachunku bankowego z wykorzystaniem jego danych osobowych, przez rachunek ten mogą być transferowane pieniądze pochodzące z przestępstw.

„W związku z powyższym, niezmiernie istotne jest zwrócenie uwagi na konieczność nieujawniania w sytuacjach wzbudzających jakiekolwiek wątpliwości swoich danych, w szczególności tych zapisanych w dowodzie osobistym” – podkreśla UKNF.

Urząd wskazał, że bardzo niebezpieczne może być też przeprowadzanie na zlecenie nieznanych osób operacji przelewu środków z wykorzystaniem własnego rachunku bankowego (często w zamian za wynagrodzenie). Osoba, która dokonuje takiej transakcji, nie wie bowiem, czy środki nie pochodzą z przestępstwa, ani tym bardziej, w jakim celu są one przekazywane.

Szczególnie niebezpieczne jest dokonanie wypłaty otrzymanej kwoty przelewu i następnie przekazanie jej za pośrednictwem banku lub instytucji płatniczej. „W przypadku, gdyby rzeczywiście przekazywane środki pochodziły z przestępstwa, jakakolwiek styczność z nimi, a w szczególności przyjęcie ich na własny rachunek bankowy, może zostać uznane za samoistne przestępstwo bądź współudział w przestępstwie” – ostrzega urząd.

„W razie zaistnienia symptomów opisanych powyżej konieczne jest przekazanie szczegółowych informacji do banku bądź instytucji płatniczej prowadzącej rachunek, które są zobowiązane w zakresie swojej działalności do powiadamiania o przestępstwie odpowiednich organów państwa” – sugeruje UKNF.

Co więc należy zrobić by uniknąć kłopotów – sugerują doradcy z Luka Finance:

- przede wszystkim korzystajmy z tradycyjnych sposobów logowania się do naszego Banku:

a) sami wchodźmy na stronę internetową naszego Banku

b) nie korzystajmy nigdy i pod żadnym pozorem z linków bankowych do logowania, które otrzymujemy na e-maile od jakichkolwiek osób nieznanego pochodzenia. Banki nie proszą nas nigdy o korzystanie z takich form logowania

c) bądźmy ostrożni w podawaniu swoich danych osobowych w Internecie – używajmy takich formularzy zgłoszeniowych do firm gdzie nie są wymagane serie i numery dowodów osobistych, PESEL czy inne wrażliwe dane mogące oszustom umożliwić zaciągnięcie kredytu na nasze konto

d) uważajmy na wymuszane przelewy za symboliczne kwoty na konto innych osób bliżej nam nie znanych

W razie wszelkich pytań zawsze można skorzystać z usług Doradztwa Finansowego Luka Finance.

Luka Finance – Niezależny Doradca Kredytowy
Zapraszamy do naszego nowego biura:
Ul. Łowicka 15 (wejście od ulicy Ogólnej)
82-300 Elbląg
kom. 600 89 48 27
www.luka-finance.pl
biuro@luka-finance.pl