Protas

„Dom, w którym mieszka opera”

Czerwiec 13, 2018 11:53 24

Czy widowisko operowe może być ekscytujące? Jeszcze na początku ubiegłego stulecia nikt nie miał żadnych wątpliwości – była to rozrywka najwyższej klasy. Widownie pękały w szwach, niezależnie czy była to wiedeńska Staatsopera czy Teatr Bolszoj w Moskwie. Co więcej, zapotrzebowanie na muzykę klasyczną sięgnęło aż za Atlantyk, gdzie powstała najwspanialsza „świątynia muzyki” – The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Metropolitan Opera jest częścią kompleksu Lincoln Center, w skład którego wchodzi m.in.: Filharmonia Nowojorska czy Szkoła Muzyczna Juilliarda. Co roku prezentowane są tu doskonałe wykonania arcydzieł muzyki operowej: od „Wesela Figara” Mozarta, po dzieła Ryszarda Wagnera i Albana Berga, skończywszy na operze współczesnej. Jednak, aby uczestniczyć w tych wyjątkowych wydarzeniach wcale nie trzeba lecieć samolotem do Nowego Jorku! Wystarczy kupić bilet… do kina.

Już po raz dziesiąty w Kinie Światowid będzie można obejrzeć transmisje na żywo z Met w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Cykl „The Metropolitan Opera: Live in HD” rozpocznie się 6 października 2018 roku od „Aïdy” Giuseppe Verdiego ze światowej sławy sopranistką Anną Netrebko w roli tytułowej. Nie zabraknie też „polskich” akcentów – Piotr Beczała zaśpiewa w nowej inscenizacji „Adriany Lecouvreur” Cilèi a Aleksandra Kurzak po raz pierwszy pojawi się na ekranie w „Carmen” Bizeta.

Dodatkowo, w przerwach między aktami widzowie wraz z kamerą przeniosą się za kulisy przedstawienia: zobaczą pracę scenografów, charakteryzatora, a przeprowadzane wywiady z artystami będą tłumaczone symultanicznie.

Jednak zanim operowe emocje sięgną zenitu, w środę 13 czerwca o godz. 18:00 Kino Światowid zaprasza na dokument o powstawaniu obecnej siedziby Met. „Dom, w którym mieszka opera” to prawdziwa gratka dla melomanów. Film zawiera rzadko prezentowane materiały archiwalne, zdjęcia, wywiady i nagrania wyjątkowych wydarzeń i występów gwiazd na starej i nowej scenie Met.

Zachęcamy również do odwiedzania naszej strony internetowej oraz fanpage’a na facebooku, gdzie będziemy na bieżąco informować o nadchodzących spektaklach.

Adam Krawczuk