http://luka-finance.pl/

Dieta nie musi być drakońskim wyrzeczeniem, warto spróbować. Rozmawiamy z Aleksandrą Radomską z Poradni Nasza Dieta

Wrzesień 6, 2018 15:15 27

Wielu z nas ma złe doświadczenia lub swoje przekonania, że rozpoczęcie diety to porzucenie wszystkich dotychczasowych posiłków, które lubiliśmy, zastąpienie ich małymi porcjami opartych na samych warzywach i do tego to nieustające uczucie głodu. Coraz więcej osób w Polsce przekonuje się jednak, że współpraca z wyspecjalizowanym dietetykiem to sama przyjemność i poznawanie zupełnie nowych i doskonałych smaków. Dieta nie musi być pełna wyrzeczeń, warto spróbować! Rozmawiamy z Aleksandrą Radomską z Poradni Nasza Dieta.

Pani Olu, proszę powiedzieć, dlaczego związała się Pani zawodowo z dietetyką?

Osobiście od zawsze interesowała mnie tematyka zdrowego odżywiania, dlatego kierunek moich studiów był wyborem świadomym, a dzięki pasji nauka stała się przyjemnością. Ukończyłam również studia na kierunku Gastronomia- sztuka kulinarna, gdyż chciałam rozwinąć swoje umiejętności kulinarne, a zdobytą wiedzę wykorzystać w swojej pracy jako dietetyk, inspirując ciekawymi przepisami, przekazując praktyczne porady do wykorzystania w kuchni i zarażać miłością do gotowania.

Z jakimi problemami pojawiają się pacjenci w Pani gabinecie?

Najczęściej są to osoby z nadwagą lub otyłością, które chcą zmienić coś w swoim życiu i zadbać o swój wygląd, jak i zdrowie. Otyłość wynika u nich zazwyczaj z nieprawidłowych nawyków żywieniowych lub też jest to efekt pakietu chorób lub zaburzeń hormonalnych (np. nieprawidłowa praca tarczycy). Bardzo często są to też osoby, którym w przeszłości udało się osiągnąć sukces, gubiąc sporo kilogramów w krótkim czasie, jednak masa ciała wróciła z czasem z efektem jo-jo. Zdrowe i rozsądne tempo chudnięcia to 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybki spadek masy ciała wpływa często na utratę wody i masy mięśniowej w organizmie, a nie pożądanego tłuszczu. Dlatego wszelkie głodówki czy diety restrykcyjne są niedoborowe i niefizjologiczne, wpływają na rozregulowanie pracy metabolizmu i pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia.

Chyba największy „boom” na diety odchudzające przypada na okres wiosenno-letni. Czy takie sezonowe odchudzanie ma wpływ na nasze zdrowie?

To prawda, często chcąc zrzucić zbędne kilogramy, naszym wyznacznikiem jest początek wiosny, czy też zbliżające się wakacje, sylwester lub wesele. Często budzimy się za późno i aby szybko osiągnąć zamierzony cel, stosujemy głodówki lub diety mocno restrykcyjne, na które naszła chwilowa moda w internecie. Z kolei okres jesienno-zimowy u wielu osób sprzyja przybywaniu dodatkowych kilogramów, na skutek mniejszego ruchu i jedzenia więcej. Wahania masy ciała mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm, odbijając się nie tylko na naszym wyglądzie, ale ogólnym zdrowiu i samopoczuciu, rozregulowując pracę naszego metabolizmu. I choć każdy powód jest dobry do zmiany naszego podejścia do zdrowego odżywiania, to dobrze jest, starać się utrzymać prawidłową masę ciała, dzięki zdrowemu odżywianiu po prostu na co dzień, przez cały rok nie dopuszczając do gwałtownych wahań naszej masy ciała.

Jakie błędy żywieniowe spotyka Pani najczęściej u swoich pacjentów?

Najczęstsze błędy, czy też nawyki żywieniowe, które pojawiają się u moich pacjentów to brak regularności posiłków i nieświadome podjadanie między posiłkami, zbyt małe ilości owoców i warzyw w codziennej diecie, nieprawidłowe nawodnienie organizmu, czy też zajadanie się w drugiej części dnia lub godzinach wieczornych. Na rynku pojawia się coraz to więcej wysokoprzetworzonej żywności, o niskiej wartości odżywczej, przepełnionych chemicznymi dodatkami. Jeśli nie zwracamy uwagi na jakość naszych produktów, nie czytamy etykiet w czasie zakupów i jemy zazwyczaj to co mamy szybko pod ręką nasz organizm po pewnym czasie odpłaci nam się gorszym samopoczuciem i odpornością, brakiem energii i zmęczeniem.

Jak wygląda wizyta w poradni dietetycznej Nasza Dieta?

W czasie pierwszego spotkania przeprowadzam z klientem wywiad zdrowotno-żywieniowy. Dzięki wynikom badań krwi oraz analizie składu ciała mogę ocenić stan zdrowia i odżywienia organizmu. W czasie spotkania rozmawiamy również o codziennym sposobie odżywiania co pozwala nam ustalić przyczynę otyłości, złych wyników badań lub gorszego samopoczucia. Wspólnie zastanawiamy się jak wyeliminować ją w przyszłości oraz wyznaczamy cel jaki klient chce lub powinien osiągnąć.
Plan żywieniowy przygotowany przeze mnie dostosowany jest indywidualnie do stanu zdrowia, zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze oraz uwzględnia preferencje smakowe, umiejętności kulinarne, czy możliwości finansowe i czasowe klienta (nie są tzw. „gotowcami”). W trakcie współpracy spotykamy się regularnie na spotkaniach kontrolnych w czasie których omawiamy przebieg diety i jej efekty. Najważniejsza jest dla mnie satysfakcja klienta i osiągnięcie wyznaczonego celu. Oferuję wsparcie i pomoc przez cały okres dietoterapii.

W ofercie Poradni Nasza Dieta pojawia się również Poradnia Online- na czym polega współpraca z dietetykiem drogą online?

Dieta Online to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, nie mających czasu na dojazdy bądź też nie ma poradni dietetycznej w ich miejscu zamieszkania, jednak chciały by skorzystać z pomocy dietetyka. Na podstawie ankiety zdrowotno-żywieniowej przygotuję indywidualny plan żywieniowy. Ankietę możemy wypełnić również wspólnie w trakcie rozmowy telefonicznej lub przez Skype w dogodnym terminie. Efekty diety sprawdzane są poprzez formularz kontroli, tak aby kolejne jadłospisy były jak najbardziej dopasowane do potrzeb klienta.

Co najbardziej ceni sobie Pani w zawodzie dietetyka?

Przede wszystkim to uczucie widząc pacjenta, który z wizyty na wizytę wychodzi z coraz większym uśmiechem na twarzy.

Nasza Dieta- Twój sukces!

Nasza Dieta to nie tylko sposób na utratę zbędnych kilogramów, to działanie kompleksowe wpływające na poprawę jakości życia. Zdrowe, pełnowartościowe posiłki wpływają na wzrost energii i lepszą kondycję, poprawę koncentracji i pamięci oraz jędrniejsze ciało, zdrową skórę, cerę i włosy.Korzystając z pomocy dietetyka nauczysz się zdrowo odżywiać co pozwoli Ci utrzymać prawidłową masę ciała przez resztę życia. Zachęcam do kontaktu drogą mailową, telefoniczną czy przez facebooka.

Aleksandra Radomska – Dietetyk
Poradnia dietetyczna „Nasza dieta”
Olsztyn ul. Dąbrowszczaków 39 pok. 303
Elbląg ul. Łowicka 15 (wejście od ul. Ogólnej)

kontakt@nasza-dieta.pl

+48 662 972 682

Więcej informacji znajdziesz na:
www.nasza-dieta.pl
facebook.com/naszadieta/
instagram.com/naszadieta/