www.doktorsiwik-olsztyn.pl

Dbajmy o dietę naszych dzieci – tu nie chodzi już tylko o kalorie

Październik 11, 2012 12:30 33

Nie mamy czasu by przygotować dla siebie śniadanie, ciągle zabiegani. Starsze pokolenie, naszych rodziców i dziadków choć żyło w czasach gdzie wszystkiego było mniej odżywiało się jednak zdecydowanie lepiej niż popularne aktualnie Fast-foody, którymi karmimy nasze obecne pokolenia.


Fast-foody to nie tylko kalorie

Jeżeli uważamy, że jedyną stratą przy podawaniu naszym dzieciom mało odżywczych i kalorycznych potraw typu Fast-food będzie parę kilogramów więcej to jesteśmy w błędzie. Wielu z rodziców widząc iż ich dzieci nie tyją mimo jedzenia takich potraw uważa, że nie działają z szkodą dla dziecka. W końcu motywują je do aktywnego trybu życia gdzie mają okazję zrzucić nadwyżki kilogramów lub dali im boskie geny i dzieci ich po prostu niezależnie od posiłków są zawsze szczupłe.

Okazuje się jednak iż niezdrowe odżywianie ma wpływ nie tylko na masę ciała ale i na rozwój intelektualny dzieci.
2 lata temu amerykańscy naukowcy przedstawili w Journal of Epidemiology and Community Health wyniki swoich badań na temat posiłków typu fast-food.

Okazało się, że dzieci, które były karmione częściej frytkami czy hamburgerami od najmłodszych lat miały niższe IQ niż dzieci którym rodzice podawali regularnie posiłki gotowane w domu z dużą zawartością owoców i warzyw.
Fast –foodowe dzieci miały też większe problemy w szkole i to jak się okazuje nie z powodu większej ilości kilogramów a większej niż ich rówieśnicy jedynek w dzienniczku.

Opr. MJ źródło PAP