Czym są ślimaki po myśliwsku i jak smakują ? Nowy festiwal kulinarny w Krasinie koło Pasłęka

Wrzesień 21, 2017 08:24 11

Już miedzy 21 a 24 września na terenie całej Polski odbędzie się po raz pierwszy w historii Festiwal Smaków Utraconych. Obecnie coraz częściej próbujemy dań kuchni z zachodu, zapominając, że to kiedyś Polska była stołem, podziwianym zagranica a nasze dania budziły podziw wśród wielkich tego świata. Czy nowa idea Festiwalu przypomni Polakom zapomniane smaki?

Skorzystać będzie można z oferty przygotowanej przez Bistro Ślimaka z Krasina k. Pasłęka. Grzegorz i Mariola Skalmowcy, właściciele, od lat z pasją promują dania ze ślimaka w Polsce i za granicą.

Wielu osobom ślimak na talerzu kojarzy się z obcą, francuską lub hiszpańską kuchnią. Mało kto wie, że dla naszych przodków dania ze ślimaka były codziennością. Jak donoszą źródła historyczne, pierwsze przepisy ze ślimaków pojawiły się w XVII wieku i były bardziej popularne niż dania z wieprzowiny, co potwierdza najstarsza polska książka kucharska (Compendium ferculorum) wydana w 1682 roku przez Stanisława Czernieckiego, w opracowaniu dr Jarosława Dumanowskiego.

Dzięki pomysłowości Państwa Skalmowskich oraz wielu wybitnych kucharzy stworzono setki potraw z wykorzystaniem ślimaka, w tym nawet burgera, którego możecie skosztować w Bistro Ślimaka. W ten weekend polecają dla wszystkich „Ślimaki Myśliwego”.

Skład:
 filety ślimaki mazurskie
 4-5 ząbek czosnku
 natka pietruszki
 szczypiorek
 1 cebula dymka
 100 g kwaśnej śmietany
 100 g grzybów
 kostka masła
 sól, pieprz, ulubione przyprawy (np. tymianek)

Festiwal Smaków Utraconych
21 – 24 września w wybranych restauracjach na terenie całej Polski odbywa się pierwsza edycja Festiwalu Smaków Utraconych, podczas której zjeść można wyjątkowe dania zapomnianej kuchni polskiej. Festiwal Smaków Utraconych jest celebracją polskiej sztuki kulinarnej, narodził się z potrzeby zachowania i przypomnienia starych domowych receptur.

To nowatorska akcja Kuchnia Odnaleziona organizacji non profit, obejmująca restauracje na terenie całego kraju, która ma na celu promocję polskiej kuchni i kultury kulinarnej, poprzez przywracanie starych, zapomnianych przepisów naszych matek, babek i prababek. Akcja, poza wyjątkowymi daniami serwowanymi w restauracjach, promować będzie także najlepsze regionalne produkty polskie.

Akcja ma podkreślić bogactwo i unikatowość produktów polskich, służących do przygotowania wielu zapomnianych potraw.

To pierwsza taka inicjatywa w skali kraju!

Listę restauracji biorących udział w festiwalu, znajdziecie w wydarzeniu na facebook: https://www.facebook.com/events/2007787169238794/