Czy zaczyna się rajd św. Mikołaja ?

Listopad 24, 2012 10:00 35

Rajd św. Mikołaja ? Pierwsze słyszę. Jeśli tak to proponujemy wytrwać do końca artykułu mimo pewnych ekonomicznych fragmentów, które pominiesz a zobaczysz, że inwestorzy giełdowi to tacy sami ludzie jak my. Poza analizą ekonomiczną też wpadają w wir świątecznych i noworocznych emocji.


„Czarny piątek” zielony na rynkach

Miliony ludzi koczujących w namiotach przed największymi amerykańskimi centrami handlowymi w oczekiwaniu na zaczynający się sezon świątecznych wyprzedaży. Optymizm i dobre prognozy jakie obstawiali analitycy spowodowały również wzrosty na światowych giełdach, głównie amerykańskich.

Ten dzień rozpoczyna w Ameryce sezon świątecznych zakupów przez ich obywateli. Centra handlowe i sklepy internetowe kuszą atrakcyjnymi promocjami, licząc iż ludzie skuszą się przy okazji zakupami wysoko marżowych produktów.

Ze względu na budzącą się gospodarkę amerykańską po kryzysie Lehman Brothers prognozy na ten rok są optymistyczne. Detaliści mogą zacierać ręce. Prawdopodobnie pobiją historyczne rekordy sprzedaży.
Musiało to wpłynąć na amerykańskie giełdy. Wszystkie indeksy kończyły dzień na znacznych plusach. Na koniec dnia indeks DJIA zyskał 1,35 % wychodząc ponad psychologiczną barierę 13 tys. punktów. Indeks S&P 500 zyskał 1,30 % a technologiczny Nasdaq aż 1,38 %.

Na byczy nastrój inwestorów wpłynęły również dane z niemieckiej gospodarki. Ku zaskoczeniu analityków wzrósł indeks zaufania w biznesie. W listopadzie wreszcie odbił się od 2,5 rocznego dołka, i po raz pierwszy od 8 miesięcy zanotował zwyżkę. Sugeruje to iż jest szansa na ożywienie w największej gospodarce Europy.

W związku z Czarnym Piątkiem wzięciem cieszyły się walory czołowych sieci supermarketów, detalistów sieciowych oraz producentów sprzętu elektronicznego i AGD. Dobrze zaprezentowały się m.in. akcje Macy’s, Wal-Mart Stores, Best Buy i Target. Ze wzrostu notowań cieszyć się również mogli akcjonariusze m.in. Apple i Amazona.

W Europie główne indeksy też notowały wzrosty, niemiecki DAX zyskał 0,89 %, francuski CAC 40 niewiele mniej bo 0,87 %. Polscy inwestorzy inwestujący w WIG20 cieszyli się wzrostem 1,01 %.

Czy zatem zaczyna się dla inwestorów tzw. Rajd św. Mikołaja ? Co to jest ?

Budzące się ożywienie gospodarcze w Stanach, miejsca gdzie kryzys miał swój początek, mogą stać się powodem do wyjątkowo udanego okresu jaki inwestorzy przeżywają w okresach grudnia i stycznia.

Inwestorzy potocznie ten okres nazywają Rajdem św. Mikołaja. Mimo iż dla wielu osób zawód maklera giełdowego jest jak z innej planety, to jednak są to ludzie tacy jak my. Tyle że zamiast kupować prezenty, kupują sobie akcje, ogarnięci zwykłymi ludzkimi emocjami iż zbliżają się święta i wierząc w to, że sporo firm osiągnie dobre wyniki stwierdzają ,że to dobry okres. Wydaje się to logiczne, bo co jak co w tym okresie konsumenci nie oszczędzają.

Rajd św. Mikołaja początkuje swe wzrosty już w grudniu, głównie z powodu iż jest zalążkiem do kolejnych inwestorskich emocji czyli tak zwanego „efektu stycznia”. Tenże efekt również nie jest spowodowany danymi ekonomicznymi a bardziej psychologicznymi. Inwestorzy niesieni dobrymi wynikami firm z świąt wpadają w pozytywny nastrój z powodu noworocznych życzeń Szczęśliwego Nowego Roku i w pierwszych dniach stycznia kontynuują akcyjne zakupy podtrzymując hossę rozpoczętą w grudniu.

Wtedy też w zależności od koniunktury w połowie stycznie, gdy  bąbelki szampana wyparują z głów inwestorów dochodzi do ponownej analizy sytuacji makroekonomicznej i w przypadku dobrej koniunktury hossa jest kontynuowana, przy kontynuacji recesji i braku jaskółek do ożywienia inwestorzy powracają z świątecznego i noworocznego snu wyprzedając akcje.

I choć uważamy inwestorów za maszynki analityczne to takie pojęcia jak Rajd św. Mikołaja i Efekt Stycznia potwierdzają iż także oni ulegają ludzkim emocjom, odkładając na pewien czas racjonalne myślenie.
Może więc warto dołączyć się do tego rajdu i sprawić sobie świąteczną niespodziankę ? Dla tych co lubią ryzyko i szybkie zyski a nie posiadają odpowiedniej wiedzy ten okres jest najbezpieczniejszy w całym roku. Pamiętajmy jednak o rozsądku.

Materiał opracowany przy współpracy z firmą Doradztwa Finansowego www.luka-finance.pl