luka vision

Czy w Elblągu powstanie innowacyjna stacja tankowania wodorem?

Wrzesień 10, 2019 21:07 52

Wczoraj w Elblągu odbyło się wyjazdowe posiedzenia Podkomisji stałej do spraw rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności. Podczas poprzedzającej je konferencji prasowej przedstawiono pomysł by w Elblągu powstała jako pierwsza w Polsce, stacja tankowania wodorem. Czy Elbląg przetrze szlaki innym miastom, a nawet Państwom w Europie i na świecie?

Polska jest wiodącym producentem wodoru na świecie, jednak jak do tej pory nikt się nie kwapił żeby wybudować stację tankowania wodorem.  Na przykładzie Niemiec można zakładać, że wybudowanie wodorowej stacji tankowania to koszt ponad 5 mln zł. Czy taka inwestycja ma szanse się zwrócić? Zalety inwestycji wymienił Przewodniczący Zespołu ds. Polsko-Japońskiej Współpracy Gospodarczej, Piotr Cieśliński:
„Elbląg jest miastem bogatym w nowe technologie innowacyjne, miastem które chce walczyć o nowoczesną stację tankownia wodorem. Wodór jest paliwem przyszłości, bez wątpienia my jako Polska, jako kraj, jesteśmy wiodącym producentem wodoru na świecie. Zajmujemy 5. Miejsce. W naszym mniemaniu powinniśmy więc jak najszybciej zająć się tą tematyką i spowodować aby to co jest odpadem, zamienili w paliwo niskoemisyjne. Wzory możemy czerpać z Japonii. Takich stacji tankowania jest tam już 160. Jesteśmy również w kontakcie z firmą „Mitsubishi Polska”. Jest to firma która chciałaby przeprowadzić program pilotażowy w jednym z miast Polski, dotyczący leasingu autokarów napędzanych wodorem. Mam nadzieję, że udałoby się to zrobić właśnie w Elblągu, wszystko jest na dobrej drodze aby tak się stało”

baner 2

W ciągu dwóch najbliższych lat pierwsze stacje tankowania wodoru planuje wybudować Lotos. Jedna z nich powstanie w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej, druga zaś nieopodal gdańskiej rafinerii.

„Dzisiaj posiadamy możliwości i patenty w kraju, które dają nam możliwość zdobycia bardzo taniego wodoru w Polsce. Patent pozyskiwania wodoru jednego z naukowców, przedstawialiśmy w rządzie wielokrotnie, teraz czekamy na odpowiedz. Potencjał Polski wodorowej jest ogromny. Z 5. miejsca możemy w dość prosty sposób szybko stać się nr 1. Wszystko zależy od tego na ile rząd będzie chciał z nami współpracować.” – Piotr Krzysztof Liroy-Marzec

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że tankowanie wodorem przyniosłoby ogromne korzyści ekologiczne. Zamiast trującego CO2 z rury wydechowej pojazdu zasilanego wodorem wydobywa się tylko para wodna.

„Ja od wielu lat zajmuję się europejską polityką transportową. Wybudowanie stacji wodorowej sprawi, że transport będzie bardziej ekologiczny. Wodór jest alternatywą dla olejów opałowych, które emitują CO2. Elbląg jako miasto, które jest w Polsce ważne pod względem transportowym, może się stać miastem bardzo zielonym i proekologicznym. – Jerzy Wcisła, Senator RP

Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski bardzo popiera pomysł wybudowania stacji wodorowej. Wymienił kilka przykładów na to, że Elbląg bardzo chętnie wprowadza innowacyjne pomysły, a także posiada odpowiednią kadrę i szkolnictwo.

„Bardzo się cieszę, że możemy gościć podkomisję wodoru. Tematy które poruszacie są bardzo bliskie naszemu miastu. Od lat Elbląg stawia na innowacyjność np. jeśli chodzi o tramwaj elektryczny to byliśmy drudzy w Polsce. (…). Tematy innowacyjne nawet z racji mojego wykształcenia (red. inżynier) leżą mi na sercu.„

Na koniec Poseł Piotr Cieśliński zapewnił, że będzie przekonywał „Mitsubishi Polska” do przeprowadzenia pilotażowego programu tankowania autobusów wodorem właśnie w Elblągu!

„Jestem optymistą i będę gorąco namawiał „Mitsubishi Polska”, żeby wybrało Elbląg, a nie Serbię. Wiem, że niestety przegrywamy jeśli chodzi o wysokość zarobków, ale mamy inne walory które pozwolą podjąć rozmowy i przeprowadzić pilotażowy program w Elblągu.”