http://luka-finance.pl/

Czy umieli powiedzieć o sobie dobre słowo? – Znamy odpowiedzi kandydatów

Październik 13, 2018 20:40 07

Wybory samorządowe wkraczają w decydującą fazę, na ulicach naszych miast wisi coraz więcej billboardów oraz plakatów a skrzynki pełne są już ulotek. Mieszkańcy chcą jednak wielu konkretnych odpowiedzi na różne lokalne sprawy, dlatego ruszamy z akcją PYTANIA W TRYBIE WYBORCZYM.

PYTANIA W TRYBIE WYBORCZYM – czy umieli o sobie powiedzieć dobre słowo? Ponad podziały nie wzniósł się jedynie Prezydent Elbląga Witold Wróblewski

W czwartek postanowiliśmy sprawdzić, czy kandydaci na Prezydenta Elbląga mają do siebie wzajemny szacunek i mimo wzajemnych przepychanek potrafią o sobie powiedzieć kilka dobrych słów.

Losowo każdemu z kandydatów na Prezydenta Elbląga wybraliśmy dwójkę kontrkandydatów. Kandydaci musieli powiedzieć, co cenią u swoich kontrkandydatów oraz jakie punkty programu kontrkandydata podobają im się najbardziej i dlaczego?

Niestety ponad podziały nie wzbił się jedynie Prezydent Witold Wróblewski, który nie wysłał swojej odpowiedzi. Jest to na tyle zaskakujące, gdyż reszta kandydatów z odpowiedzią na te pytanie nie miała żadnych problemów i z chęcią skorzystała z zaproszenia do rozmowy z mieszkańcami.

wroblewskiPan Prezydent Witold Wróblewski miał ocenić Pana Jerzego Wilka, kandydata PiS oraz Stefana Rembelskiego, kandydata Kukiz’15
Bez nazwy-1

 
rembelskiPan Stefan Rembelski, Kukiz’15 oceniał kontrkandydata Jerzego Wilka z PiS oraz Michała Missana z Koalicji Obywatelskiej

Jerzego Wilka znam od dawna – pierwszy raz się spotkaliśmy w latach 90-siątych. Jest człowiekiem ciepłym wesołym by nie powiedzieć, że wesołkiem, z poczuciem humoru i poza polityką przyjaznym i życzliwym.

Michała Missana znałem dotychczas z przekazów medialnych o jego aktywności w przestrzeni publicznej. Osobiście spotkałem się z Panem Michałem w czasie obecnych debat wyborczych i chcę powiedzieć, że jest miłym człowiekiem a ja nabieram otwartości do ludzi po oczach, a w oczach Pana Michała widziałem taką naturalną szczerość i radość spotkania.

Co do programu to najbardziej w programach obu Panów podoba mi się to, że nie umieścili w swoich programach budowy metra, lotniska czy hipodromu. Obaj Panowie zatrzymali się na umiarkowanym poziomie populizmu co dobrze rokuje dla finansów miasta i za ewentualne ich wsparcie moich projektów naprawy miasta jako Prezydent będę musiał płacić nie wygórowaną cenę na czym skorzystamy wszyscy jako mieszkańcy Elbląga.

missanPan Michał Missan, Koalicja Obywatelska, oceniał kontrkandydata Jerzego Wilka z PiS oraz Stefana Rembelskiego z Kukiz’15

Doceniam wielostronne doświadczenie Pana Jerzego Wilka – od sfery gospodarczej, przez samorządową do parlamentarnej. Szanuję też Jego otwartość i pozytywny stosunek do ludzi, nawet przeciwników politycznych. Trudno mi też nie akceptować programu pana Posła, gdyż w założeniach w całości mieści się w moim programie. To dowód na to, że podobnie widzimy główne problemy i potrzeby miasta. To, że w moim programie wymienione zostały konkretne działania we wszystkich sferach życia publicznego, w niczym nie umniejsza wartości zgeneralizowanego programu pana Wilka. Najbardziej podoba mi się akcentowanie zbliżenia władzy do mieszkańców i zamiana rządzenia na współrządzenie. To także mój cel.

Stefan Rembelski – szanuję wieloletnie zaangażowanie Pana Stefana oraz to, że jest aktywnym komentatorem życia samorządowego Elbląga – także między wyborami. Bardzo cenię w Nim to, że zawsze ma odwagę otwarcie mówić, co myśli, jest szczery i konsekwentny. Program Pana Rembelskiego – Elbląg zasługuje na więcej – jest prosty i oczywisty. Zgadzam się z nim, ponieważ też tak uważam, mimo iż brakuje mi propozycji konkretnych działań, jak i skąd to „więcej” wziąć. Aczkolwiek zwrócenie uwagi na potrzebę zwiększenia dochodów miasta jest bardzo cenne. Podoba mi się też hasło „komunikacja na miarę czasu”, a pomysł darmowych stref parkowania przy żłobkach i przedszkolach po prostu wprowadzę, bo jest świetny.

wilkPan Jerzy Wilk, PiS, oceniał kontrkandydata Prezydenta Witolda Wróblewskiego oraz Michała Missana z Koalicji Obywatelskiej

Michał Missan podczas spotkania z przedsiębiorcami słusznie wskazywał, że zarządzanie miastem powinno być oparte na partnerstwie, a nie na sposobie nakazowo-rozkazowym. Zdaniem kandydata właśnie taką politykę „rozkazową” stosuje Witold Wróblewski. Cenię Michała Missana za to, że tak otwarcie mówi o obecnym sposobie zarządzania miastem ale jednocześnie dziwię się bo przecież Witold Wróblewski w poprzednich wyborach uzyskał poparcie Platformy Obywatelskiej w wyniku czego naszym miastem rządzi koalicja PO – PSL. Wskazać należy, że ta „krytyka” pojawiła się przed samymi wyborami a odpowiedzialność za kondycję miasta ponoszą koalicjanci solidarnie. Michał Missan wskazał ponadto, że należy wspierać tych przedsiębiorców, których mamy u siebie i ich przede wszystkim promować z czym się zgadzam. Wskazać przy tym należy, że obie propozycje powielone zostały z mojego programu. Powiem więcej taką polityką wobec przedsiębiorców kierowałem się kiedy zarządzałem miastem. To ja powołałem Elbląską Radę Klastrów, która skupiała około 150 lokalnych przedsiębiorców. Było to pierwsze tego typu zrzeszenie przedsiębiorców w kraju.

Odniesienie do programu Witolda Wróblewskiego: Witold Wróblewski podobnie jak ja wskazuje, że rozwój przedsiębiorczości, małej i średniej, powinien w Elblągu odbywać się m.in. przez Elbląski Park Technologiczny. Jak to ma się jednak do jego działań związanych z ogłoszeniem przetargu na dzierżawę położonych na Modrzewinie działek z przeznaczeniem na uprawę. Zauważalny jest dziś brak aktywności a wręcz zaniedbania obecnego Prezydenta Witolda Wróblewskiego we wspieraniu rozwoju Elbląskiego Parku Technologicznego. EPT powinien pełnić rolę pomostu pomiędzy przemysłem i ośrodkami naukowymi regionu. Być centrum biznesowo-naukowym, miejscem, w którym rozwijają się innowacyjne pomysły i w którym wsparcie znajdują elblążanie z pomysłami na rozwój start-upów. Witold Wróblewski podczas debaty z przedsiębiorcami miał odwagę przyznać, że nie spotyka się indywidualnie z przedsiębiorcami i mieszkańcami argumentując to brakiem czasu. Za to go cenię bo jest to dowód na to, że jego polityka opiera się na jednoosobowym rządzeniu. W mojej opinii należy odejść od rządzenia do współrządzenia z mieszkańcami, bo tylko wspólnym wysiłkiem możemy rozwiązywać palące problemy. Na zakończenie chciałbym odnieść się do wyborczego spotu radiowego Witolda Wróblewskiego, który wskazuje na moje bardzo prawdopodobne zwycięstwo w wyborach.

Red.

wybory 1z2wybory 2z2