http://klinikapotocki.com

Czy śmiertelne wypadki na Modrzewinie dadzą elbląskim władzom i Radnym do myślenia?

Marzec 7, 2019 20:53 36

Modrzewina jest miejscem, gdzie w 2018 roku doszło do kilku wypadków śmiertelnych. Prosty odcinek drogi kusi kierowców do rozwijania nadmiernej prędkości, a nawet ścigania się. W związku z rozwojem urbanistycznym tego rejonu Elbląga robi się tam coraz bardziej niebezpiecznie.

Czy władze miasta zamontują progi zwalniające dla bezpieczeństwa elblążan?

W zeszłym roku na Modrzewinie doszło do kilku wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Szczególnie bolesny dla wielu osób w mieście był wypadek ś.p. Jarosława Sławka, który zginął pod kołami pijanego kierowcy. Ś.p. Jarosław Sławek stworzył wraz z żoną stowarzyszenie „Nasza Arka”, organizował spotkania Alpha Elbląg, pisał wiele artykułów i pomagał ludziom wychodzić z alkoholizmu. Tym bardziej przykre są okoliczności jak odszedł.

„Jarek był zupełnie wyjątkowym człowiekiem i zginął w zupełnie niespotykany sposób. Dla mnie to dramat, który kończy najlepszy jak dotąd rozdział w moim życiu. Żyliśmy pięknie i bez niego takie życie jest zwyczajnie nie możliwe. Jarek pokochał Elbląg od pierwszego pobytu, pokazał mi to miasto z innej „swojej” perspektywy i też je pokochałam. Żywo interesował się wszystkim co ma tutaj miejsce” – powiedziała nam Elżbieta Sławek, żona ś.p. Jarosława Sławka.

baner 750

Historię działalności, pomysłu na stworzenie Naszej Arki Pani Elżbieta opisała 14 grudnia na stronie Facebookowej Naszej Arki. Warto zapoznać się z tym jak pozytywne rzeczy realizowali jako małżeństwo dla osób najbardziej potrzebujących pomocy.
https://www.facebook.com/1028312037200580/posts/2272246579473780/

Nasz portal BogatyElblag.pl, ale także np. była Radna Maria Kosecka od pewnego czasu apelują by na Modrzewinie powstały progi zwalniające.

Poniżej wpis Marii Koseckiej, byłej Radnej Elbląga:

„Nadmierna prędkość i brak ostrożności to główne przyczyny wypadków drogowych. Profilaktyka, dodatkowe doświetlenia czy też interaktywne przejścia dla pieszych nie skutkują ograniczeniem prędkości. Efekt taki można osiągnąć montując, progi zwalniające. Przywoływany ostatnio bardzo często Gdańsk jest tego najlepszym przykładem, gdzie dzięki montażowi progów w sposób znaczący spadła ilość wypadków na przejściach. Można oczywiście stosować zamiennie szykany, albo zwężenia drogi – one również wymagają przejazdu ze zmniejszoną prędkością i to bez większości skutków ubocznych związanych ze stosowaniem progów. Wielokrotnie apelowałam o montaż sprawdzonych rozwiązań, niestety władze z niewiadomych powodów wykorzystują drogie, nieefektywne rozwiązania. Próg spowalniający to najtańszy i najprostszy sposób na zmuszenie kierowców do zachowania bezpiecznej prędkości na wybranym odcinku drogi. W przypadku Modrzewiny powinien to być koronny argument za.”

Poprosiliśmy o wypowiedź również elbląską Policję. Czy jest za montażem progów zwalniających? Jak ocenia bezpieczeństwo na Modrzewinie.

„Policja systematycznie nadzoruje tę trasę za pomocą pojazdów oznakowanych policji, jak również nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory. Patrole mają w nadzorze to miejsce szczególnie w godzinach popołudniowych i nocnych, gdzie dochodzi do spotkań „zmotoryzowanej młodzieży”. Mamy tego świadomość i sprawdzamy każdy sygnał, który do nas dociera. W ten rejon kierowane są również patrole prewencji, a w okresie letnim patrole motocyklowe ruchu drogowego. Po ostatnim wypadku śmiertelnym policjanci zwrócili się do zarządcy drogi z wnioskiem o dodatkowe oznakowanie tego odcinka. Jeżeli chodzi o montowanie progów zwalniających, to decyzję o takim przedsięwzięciu podejmuje właśnie zarządca.” – powiedział dla nasrzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji.

Policja monitoruje sytuację na Modrzewinie, jednak te działania jak widać nie wystarczają. Decyzję o montażu progów podejmuje zarządca drogi. Już wkrótce postaramy się więc uzyskać odpowiedzi co o zamontowaniu progów zwalniających na Modrzewinie sądzą elbląskie władze i Radni Miasta. Życie ludzkie to najwyższa wartość i warto dołożyć wszystkich starań by władze miasta zmniejszyły ryzyko wypadków do minimum.

Czy uda się uniknąć kolejnych tragicznych wypadków?