http://luka-finance.pl/

Czy polska gospodarka pod rządami PiS to dobra zmiana? Prezes Deutsche Bank Polska ostrzega przed czarnymi chmurami na horyzoncie…

Grudzień 7, 2017 06:44 05

W telewizji publicznej oraz na konferencjach prasowych ministrów trwa propaganda sukcesu i rozwoju naszego kraju. Czy jedna struktura wzrostu naszego PKB jest na tyle silna, byśmy spali spokojnie w następnych latach? Wydaje się, że niestety polską gospodarkę mogą czekać czarne chmury, o czym mówi dla Business Insider Polska Prezes Deutsche Bank Polska dr. hab. Krzysztof Kalicki.

W ostatnich miesiącach trwa wysyp pozytywnych prognoz dla Polski. OECD podwyższył prognozę wzrostu PKB z 3,6% do 4,3% w tym roku oraz z 3,1% do 3,5% w 2018 roku.

Choć wszystko na pozór wygląda ładnie to jednak struktura i jakość naszego wzrostu nie jest taka, jaka powinna być. Wciąż bowiem wzrost dokonuje sie w dużej mierze wskutek wewnętrznej konsumpcji oraz publicznych wielkich inwestycji. Prezes DB Polska zauważa, że wciąć w Polsce mało przybywa inwestycji, co jest spowodowane obawą biznesu co do regulacji prawnych oraz sytuacji politycznej w Polsce. Co ciekawe indeks PMI jest wyższy w Europie niż dla Polski. Oznacza to, że rynek lepiej ocenia perspektywy wzrostu produkcji w Europie niż w naszym kraju. Dodatkowym problemem wskutek socjalnych programów PiS jest powiększające się grono osób, którzy nie chcą aktywizować się na rynku pracy. Będzie to spory problem dla ZUS, który potrzebuje wpływów ze składek na wypłaty dla obniżonego wieku emerytalnego. Wygląda wiec na to, że polska gospodarka mimo obecnych dobrych odczytów musi być czujna, gdyż w każdej chwili propaganda sukcesu może się załamać na naszych oczach… wystarczy drobna iskra.

Red. źródło Businnes Insider