http://www.hotelgiuliana.com

Czy od 2019 roku nie będziemy już zmieniać czasu?

Październik 5, 2018 09:23 23

Od roku 1919 przyjęło się, że dwa razy do roku zmieniamy czas – wiosna i jesienią. Przez te lata tłumaczono, że zmiana czasu pomaga m.in. zaoszczędzić energię elektryczną. Jednak jak się okazuje, argument ten od wielu lat jest tylko mitem, a właściwie przyczyną większej ilości problemów niż korzyści.

Dlaczego powinno się zaprzestać zmiany czasu?

Wiele osób narzeka, że po zmianie czasu nie może się przestawić i źle to wpływa na ich organizm. Dekoncentruje i utrudnia wypoczynek. Na zmianę czasu skarży się również wiele branż których pracownicy pracują w systemie zmianowym. Pracownicy muszą pracować o godzinę dłużej, która nie zawsze jest wyrównywana płacowo. Zmiana jest również uciążliwa w komunikacji, szczególnie dla pasażerów pociągów czy samolotów, które dla wyrównania czasu muszą przez godzinę stać.

baner

Temat zmiany czasu został ponownie omówiony na obradach sejmu i Komisji Europejskiej

W sejmie został rozważony projekt ustawy, który miałby zlikwidować zmiany czasu w ciągu roku. Według PSL obowiązująca obecnie dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku nie przynosi żadnych pozytywnych efektów i źle wpływa na zdrowie oraz samopoczucie obywateli.

Również Komisja Europejska, na posiedzeniu które odbyło się 31 sierpnia, podjęła decyzję, że to już ostatnia zmiana czasu w 2018 roku. Od 2019 czas nie będzie zmieniany.

Przeprowadzono sondaż polityczny, w którym wzięło udział ok 4,6 mln europejczyków. Aż 84 proc. z nich opowiedziało się za zniesieniem zmian czasowych. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków – powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein.