http://www.abiprint.pl/

Czy elbląski Radny SLD Ryszard Klim zagra vabank? Czy jest w stanie zrezygnować z mandatu Radnego by zbudować nowy ruch społeczny?

Luty 7, 2016 20:28 36

Sojusz Lewicy Demokratycznej ma nowego szefa Włodzimierza Czarzastego. Po jego wyborze w wielu miastach Polski niektórzy lokalni działacze i uznani samorządowcy opuścili szeregi partii. Chcą tworzyć nowe partie lub ruchy społeczne. Czy tą samą drogą już wkrótce pójdzie Radny Ryszard Klim z SLD?

W Polsce nieliczni lokalni działacze SLD opuszczają szeregi partii. Co czeka Elbląg?

O zmianach jakie odbywają się w najbardziej znanej lewicowej partii w Polsce mieliśmy ostatnio przyjemność rozmawiać z wiceprzewodniczącym SLD Wincentym Elsnerem:

http://www.bogatyelblag.pl/wywiad-z-wincentym-elsnerem-wiceprzewodniczacym-sld-o-przyszlosci-lewicy-i-polski,59599.html

Nowe władze partii dostrzegły problem tego, że w ostatnich latach nieco zaniedbano aktywnych i oddanych lokalnie samorządowców. Teraz ma to się zmienić jednak część działaczy już dziś postanawia opuścić szeregi SLD i spróbować no nowo swoich sił w innych partiach lub budując jakiś ruch społeczny.

Takie decyzje podjęły osoby w warszawskich i poznańskich strukturach. Jak podaje Telewizja Republika: „Jak się okazuje, wybór Czarzastego wzbudził dużo emocji. Legitymację partyjną oddał już m.in. radny Poznania Tomasz Lewandowski, a także Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany.”

Szerzej całość problemu opisuje dziennik polskatimes.pl w artykule:

http://www.polskatimes.pl/artykul/9339048,odchodza-z-sld-i-tworza-nowe-ugrupowanie-liderka-nowacka,id,t.html

Czy w Elblągu vabank zagra Radny SLD Ryszard Klim? W ostatnim czasie jest o nim bardzo głośno

Jeśli spojrzeć na obecną Radę Miasta to po odejściu z jej składu takich Radnych jak Jerzy Wilk czy Jerzy Wcisła na postać numer jeden wyrasta Radny SLD Ryszard Klim. W ostatnim czasie lokalne portale pisały o tym, że może on opuścić szeregi klubu Radnych SLD:

http://info.elblag.pl/28,44052,Ryszard-Klim-odejdzie-z-Klubu-Radny-SLD-Moze-jako-ten-singiel-radny-bardziej-bede-sluchany.html

http://fakty.elblag.pl/ruchy-polityczne-w-elblagu-plotka-goni-plotke/

Radny Ryszard Klim ostatnio wiele wypowiadał się na temat lokalnego samorządu a także najodważniej ze wszystkich Radnych mówił o spółce EPEC. Wiele mówimy o finansach miastach ale poważne oszczędności miasto może wygenerować jeśli właśnie w spółkach miejskich wprowadzono by w pełni profesjonalne zarządzanie.

Radny Ryszard Klim gdyby opuścił klub Radnych SLD spowodował by jego rozwiązanie. Klub musi bowiem posiadać 3 Radnych. Jednak czy taki ruch będzie miał jakikolwiek sens jeśli Radny Ryszard Klim chce realnie coś zmienić w Elblągu i pokazać mieszkańcom, że obecna sytuacja w mieście wymaga pilnej i gruntownej zmiany?

Wydaje się, że same opuszczenie klubu nie wiele da. Tak zrobiła Pani Radna Maria Kosecka i widać, że ma niewielką siłą sprawczą mimo, że działa niezależnie. Dalej jest marginalizowana w partyjnym monopolu w Radzie Miasta.

Co zatem mógłby uczynić Radny SLD Ryszard Klim? Zagrać vabank i pójść na całość. Przed nami kolejna Sesja Rady Miasta gdzie z całą pewnością gorąco będzie w sprawie EPEC i innych finansowych spraw miasta. Jeśli większość Radnych dalej nie będzie chciała jasno opowiedzieć się za reformowaniem spółek miejskich a większość dyskusji będzie poświęcona ocieplaniu szkół lub budowaniu chodników to wówczas Radny Ryszard Klim grając vabank może zrobić 3 odważne rzeczy:

- oficjalnie opuścić klub Radnych SLD

- zrezygnować z mandatu Radnego tłumacząc to, iż nie ma zamiaru działać w Radzie, która nie wypracowuje sensownej długoletniej strategii dla miasta. SLD dalej przy tej sytuacji zachowa swój klub Radnych a Pan Radny Ryszard Klim pokaże, że nie zależy mu na dietach i przywilejach a chce rozpocząć realną zmianę w mieście rozpoczynając budowę nowego ruchu społecznego

- złożyć wniosek o samorozwiązanie się Rady Miasta. Wniosek z całą pewnością zostanie odrzucony przez partyjną Radę Miasta. Jest szansa, że poprze go jeszcze Radna Maria Kosecka. Ryszard Klim po tym wniosku będzie mógł stać się liderem nowego ruchu społecznego, który doprowadzi do referendum gdzie mieszkańcy będą mogli się opowiedzieć czy chcą dalej partyjnej Rady Miasta. Nowy ruch społeczny oparty na bazie referendum musi jednak od samego początku deklarować swój start w wyborach w referendum i przedstawić swoich liderów oraz konkretny program na Elbląg. Kampania referendalna nie ma więc być jedynie atakowaniem obecnej Rady Miasta a starciem dwóch wizji na Elbląg.

Radny Ryszard Klim tym zagraniem vabank może na długie lata przepaść w polityczny niebyt ale jeśli społeczna ruletka będzie po jego stronie może być tym, który rozpoczął nowy etap dla przyszłości miasta i przyszłych pokoleń. Zagra vabank?

Red.