http://www.abimex.pl/

Czosnkowa rewolucja nie tylko w kuchni

Kwiecień 25, 2020 17:00 05

Czosnek jest rośliną o wszechstronnym działaniu, która spożywana na surowo działa jak antybiotyk. Im dłużej spożywamy ten rarytas, tym korzystniej wpłynie to na nasze zdrowie, a nawet na urodę. W czosnku nie jest ważny jego zapach, lecz bogactwo składników cennych i koniecznych dla naszego zdrowia…

Czosnek działa jak naturalny antybiotyk

Wśród wielu roślin leczniczych ma największą potwierdzoną skuteczność działania. I ze względu na swoje bogate i cenne właściwości sprawia, że jego systematyczne spożywanie, skuteczniej uchroni nasz organizm przed chorobami niż wiele antybiotyków kupowanych w aptece. Czosnek jest źródłem składników mineralnych, zawiera m. in.: magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo, cynk, mangan, jod, sód, selen i chrom. Zawiera również witaminy: A, B1, B2, B6, C, PP oraz cukry, białka i flawonoidy. Można powiedzieć, że czosnek to bomba witaminowa o specyficznym zapachu i smaku.

Czosnek stosowany jest w leczeniu: bólu gardła; przeziębień; gryp; zapalenia oskrzeli i płuc; zatok; bólu głowy; zgagi; infekcji grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych; infekcji ucha; zapaleniu stawów; zaburzeń żołądkowo-jelitowych; zakrzepowym zapaleniu żył; niektórych nowotworów (raka żołądka, raka piersi, raka śluzówki macicy); posocznicy; wrzodów. Ogólnie mówiąc, czosnek jest tanią i łatwo dostępną oraz wyraźnie skuteczną bronią chroniącą nasz organizm przed atakiem wolnych rodników. Lista wszystkich właściwości czosnku jest bardzo długa, a najnowsze badania jeszcze bardziej ją wydłużą.

Czosnek pełni również inne role:

-zwiększa odporność organizmu; usuwa toksyny z organizmu, w tym trujące metale takie jak ołów i kadm; ułatwia zasypianie; zmniejsza bóle miesiączkowe; zapobiega nowotworom; zapobiega miażdżycy; obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu pomaga w zapobieganiu ataków serca i wylewów; zapobiega nieregularnym uderzeniom serca i uszkodzeniom komórek; obniża poziom tłuszczu we krwi; obniża poziom cholesterolu; rozpuszcza zakrzepy i rozrzedza krew, poprawiając przepływ krwi; pomaga w uwolnieniu pasożytów z organizmu; pomaga w leczeniu pleśniawek; poprawia trawienie pokarmowe; poprawia wchłanianie i przyswajanie pokarmów; jest skuteczną metodą w leczeniu biegunki (czosnek w postaci zmiażdżonej); pomaga w wydalaniu gazów; wzmaga produkcję insuliny wytwarzanej przez trzustkę, czyli pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi, i dlatego zalecany jest dla osób chorych na cukrzycę; pomaga w obniżaniu gorączki, poprzez powodowanie pocenia się; pomaga w zmniejszaniu ilości produkowanej flegmy; neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do wielu poważnych chorób w organizmie np. cukrzyca; chroni przed chorobami zakaźnymi (np. grypą, cholerą); spowalnia procesy starzenia się (sprawia, że skóra staje się gładsza, elastyczna, spłycają się zmarszczki, wzmacniają włosy i tak szybko nie siwieją); zewnętrznie stosowany może być pomocny w leczeniu trudno gojących się ran, ropni i czyraków; leczy choroby na tle reumatycznym.

Przeciwwskazania do stosowania czosnku:

-nie powinien być w ogóle podawany niemowlętom poniżej 12 miesiąca życia; w dużych dawkach nie powinien być podawany dzieciom; nie powinny go stosować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią; nie powinien być stosowany przez chorych na zaawansowane zapalenie nerek; nie powinien być stosowany w ostrych zapaleniach żołądka i jelit, bo może zaostrzyć chorobę; nie jest wskazany dla osób z niskim ciśnieniem krwi; nie jest wskazany przy kaszlu zabarwionym krwią; nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na czosnek; nie powinien być stosowany przez osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe; chorzy na cukrzycę muszą być ostrożni w zażywaniu czosnku; niektóre osoby mogą doświadczyć zapalenia skóry w kontakcie z pyłem czosnkowym.

W kuchni polskiej czosnek niestety został trochę zaniedbany

Być może ma to związek z jego charakterystycznie ostrym smakiem i zapachem. Ponieważ po zjedzeniu potrawy z dodatkiem czosnku, borykamy się z nieprzyjemnym oddechem. Woń ta wydobywa się przez płuca i skórę, przez co stajemy się wielkim czosnkowym „ reaktorem”. Na szczęście zapachu czosnku można się bardzo łatwo pozbyć. Można wziąć prysznic, zjeść jabłko, żuć gumę do żucia z chlorofilem, ziarna kawy, zieloną fasolę, kminek, natkę pietruszki, listek selera, mięty, tymianku lub estragonu. Można popić czosnek czerwonym winem, kefirem lub mlekiem. A dla osób, które nie cierpią zapachu czosnku, są gotowe preparatu czosnkowe (w kapsułkach lub w tabletkach). Mają one nieco słabszy zapach, ale im bardziej bezwonne, tym mniej skuteczne.

Za piekącym i wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem czosnku, ukrytych jest wiele jeszcze niedocenionych zalet. Dlatego w zdrowej diecie powinien koniecznie znaleźć się czosnek. Z jego ilością nie powinno się też przesadzać, bo jego nadmiar może wywołać wysypkę, ból brzucha oraz uszkodzić żołądek i wątrobę. O czosnku można powiedzieć dużo, bo zawdzięcza mu się wiele… zdrowie, witalność, urodę i długie życie…

Źródło: Smaczny.pl

PW