https://dragondeweloper.pl/

Comenius w Zespole Szkół nr 1

Czerwiec 6, 2013 18:00 12

Poniedziałek 3 czerwca był pierwszym dniem oficjalnej wizyty państw partnerskich w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” w Zespole Szkół nr 1 w Elblągu (Szkoła Podstawowa nr 11 i Gimnazjum nr 4). Projekt w którym uczestniczy nasza szkoła nosi tytuł „Europe with our voice”. Od kilku dni w szkole trwały intensywne przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Na początku goście zostali powitani tradycyjnie polskim chlebem i solą. Następnie dyrektor Hanna Trybińska powitała w murach szkoły reprezentacje z sześciu europejskich państw: Hiszpanii, Turcji, Rumunii, Włoch, Węgier oraz Grecji. W większości nasi goście to nauczyciele, ale znaleźli się wśród nich również uczniowie, którzy dzięki uprzejmości rodzin naszych uczniów pozostają pod ich opieką.

Po oficjalnym rozpoczęciu nadszedł czas na zaprezentowanie gościom tego, co dla nich przygotowaliśmy wraz z uczniami. Były to legendy z wszystkich państw członkowskich:

  • Węgry – „Czarownice”
  • Rumunia – „Drakula”
  • Włochy – „Święty Rainero
  • ” Grecja – ” Apollo i Dafne”
  • Turcja – „Jabłko niezgody”
  • Hiszpania – „Byczek Fernando”

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 zaprezentowali się natomiast w Legendzie o Piekarczyku, co bardzo się gościom spodobało. Swoje wiadomości mogli oni zweryfikować na późniejszym spacerze po Starówce, gdzie podziwiali Bramę Targową i Piekarczyka oraz inne urodziwe zakątki.

Kolejnym punktem wizyty był poczęstunek, który przygotowaliśmy, składający się głównie z tradycyjnych polskich potraw i słodkości. Goście byli zachwyceni mnogością smaków, które mogli spróbować, a największą popularnością cieszyły się pierogi, pomidorowa, naleśniki i sernik.

Ważnym punktem programu był udział gości w pokazie poloneza, układzie który przygotowują uczniowie klas III gimnazjum na bal absolwenta. Po jego obejrzeniu zarówno dorośli, jak i dzieci zatańczyli wspólnie z naszymi uczniami cały taniec.

Na koniec uczestnicy spotkania wzięli udział w głosowaniu na najlepszy plakat dotyczący rumuńskich legend wykonany przez uczniów na lekcjach języka angielskiego. Dzięki temu możliwe będzie wyłonienie zwycięzcy nagrody głównej.

Wszyscy goście zostali obdarowani pamiątkami, które na pewno przypomną im o Elblągu i Zespole Szkół nr 1.

Po uroczystym dniu poniedziałkowym w szkole, nadszedł czas na poznanie regionu. Drugi dzień w Elblągu goście z Europy rozpoczęli wizytą u Komisarza Elbląga p. Marka Bojarskiego. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu o Elblągu. Następnie Pan Komisarz zadał kilka pytań i chętnie słuchał, jak nauczyciele z innych krajów opowiadają o swoich doświadczeniach – nie tylko edukacyjnych. Po udanej wizycie udaliśmy się na zamek w Malborku. Uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w grze edukacyjnej. Celem gry było odkrywanie tajemnic zamku, ale nie było to proste, gdyż po drodze czekało na nich wiele niespodzianek. Wszyscy byli zadziwieni rozmiarem twierdzy. Po trudach odkrywania bogactw zamku, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele próbowali swych sił w parku linowym. Ekstremalne zadanie okazało się świetną okazją do integracji.

Półmetek wizyty rozpoczął się przybyciem gości do szkoły i obejrzeniem węgierskiej prezentacji o placówce specjalnej i mieście Szeged. Następnie każda reprezentacja otrzymała swojego anglojęzycznego przewodnika i ruszyła do oglądania i zwiedzania szkoły. W sześciu klasach czekali na nich uczniowie Zespołu Szkół nr 1, którzy przygotowali wystawy obrazujące dany kraj.

Goście byli zachwyceni – szczególnie tam, gdzie mogli usłyszeć kilka zdań w swoim języku. Po zwiedzaniu nadszedł czas na prezentacje przygotowane przez nauczycieli z wszystkich krajów. W tym czasie uczniowie z Turcji i Włoch pod opieką polskich uczniów ich goszczących mieli okazję uczestniczyć w zajęciach fizycznych „Phisics is magic” oraz zajęciach artystycznych prowadzonych w klasach edukacji wczesnoszkolnej. W międzyczasie wszyscy mogli połączyć się ze swoim krajem poprzez wideokonferencję, co było nie lada przeżyciem szczególnie dla dzieci, które przyjechały do nas, a swoje rodziny pozostawiły w ojczyznach.

Ostatnią atrakcją trzeciego dnia była lekcja aerobiku przygotowana przez nauczycielki wychowania fizycznego oraz mecz koszykówki pomiędzy gośćmi a uczniami ZS nr 1.

Cały dzień upłynął pod znakiem świetnej zabawy i nauki, a dla naszych uczniów była to kolejna okazja do wykazania się znajomością języka i zaprezentowania swojej wiedzy, co uczynili z ogromnym zaangażowaniem i za co bardzo serdecznie im dziękujemy.

Czwartek – 6.06.2013r. – to całodniowy pobyt na Mierzei Wiślanej. Goście, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 odwiedzą kościół w Stegnie, podziwiać będą widok z Latarni Morskiej w Krynicy Morskiej, przespacerują się po plaży i będą podziwiać przystań nad Zalewem Wiślanym. Po obiedzie w Sztutowie zwiedzą obóz koncentracyjny Sttuthoff.

Ostatni dzień (piątek) goście rozpoczną od zwiedzenia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Polnej. Następnie wszyscy zwiedzą Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wieczorem nastąpi uroczyste podsumowanie i pożegnanie.

Przykro będzie się rozstać, zwłaszcza, że nasi goście to bardzo otwarci ludzie, z poczuciem humoru i ciekawi świata.

 

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 1