luka vision

Coca – Cola – jej nieznane oblicze

Styczeń 22, 2013 08:24 12

Coca cola to dla jednych smaczny, słodki napój , zaś dla dietetyków i dbających o linię wróg numer jeden. Przydatna , jak się okazuje, jest nie tylko do gaszenia naszego pragnienia. Wychwalają ją panie domu , które eksperymentując w codziennych obowiązkach , znalazły zupełnie nowe dla niej zastosowanie. Może i Wam przydadzą się nietypowe zastosowanie coca coli.


W apteczce

Odgazowana cola pomoże na niestrawność i ból brzucha. To ,, lekarstwo‘’ zapewne jest smaczniejsze niż tradycyjne krople żołądkowe. Ponadto cola jest skutecznym środkiem przeciwbólowym na poparzenia przez meduzy. W tej nietypowej okoliczności łatwiej o nią niż medyczne preparaty.

W kuchni

Coca colę można wykorzystać jako marynatę do grillowanych mięs. Wystarczy tylko na kilka godzin zanurzyć w niej mięso. Potem w połączeniu z oliwą i odpowiednimi ziołami uzyskamy nietypowy smak np. żeberek . Dobrze smakuje również szynka gotowana w coli. Natarte solą mięso przetrzymujemy w lodówce dobę. Potem płuczemy i gotujemy w coli przez 2 godziny . Po odcedzeniu dopiekamy przez chwilę w piekarniku do zrumienienia.

Do prania
Radzi sobie z łatwością z trudnymi do usunięcia plamami z krwi , trawy , soków i czekolady . Dodajmy do prania zawartość jednej puszki , by usunąć uporczywy brud. Pomocna jest również w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z przepoconych ubrań.

Ratunek dla naszych włosów
Odgazowana cola okazuje się świetną odżywką do włosów. Wystarczy obficie je polać , a następnie dokładnie spłukać . Jeśli podczas farbowania włosów nowy kolor okazał się za ciemny wypróbuj colę .Umyte włosy powinny się rozjaśnić . Również ,bez pomocy nożyczek, pozbędziemy się kołtuna z włosów sklejonych gumą do żucia. Musimy tylko polać go colą.

Uniwersalny środek czyszczący
Doskonale sprawdza się jako środek do mycia toalet , szyb i jako odrdzewiacz . Świetnie usuwa spaleniznę z przypalonych garnków. Wystarczy zalać colą naczynie i gotować przez chwilę. Czyścić nią można również biżuterię i stare monety .

W ogrodzie
Podobnie jak piwo , cola może być wykorzystana w walce ze ślimakami. Wystarczy porozstawiać płytkie naczynia z tym napojem . Dodatkowo colą można zakwasić glebę, planując uprawę wrzosów lub rododendronów.

Retusz starych fotografii
Jeśli chcemy, aby nasze stare fotografie zamiast czarno-białych były w sepii, użyjmy coli. Miękki pędzelek zanurzmy w napoju i zwilżmy delikatnie powierzchnię zdjęcia.
I kto by pomyślał iż mała puszka tego napoju ma aż tyle zastosowań. Pewnie dlatego jest napojem znanym na całym świecie.

Kama