http://www.abimex.pl/

Co zrobić, żeby nie przytyć po Tłustym Czwartku? Wystarczy np. rozmawiać głośno przez 180 minut! – wywiad z dietetykiem kliniki Bellamed

Luty 8, 2018 09:16 17

Chyba każdemu zależy na utrzymaniu ładnej figury, a przecież dzisiaj Tłusty Czwartek. Czy po takim jednodniowym szaleństwie można przytyć? Ile pączków można zjeść, żeby nie przytyć? Jak sobie ulżyć, gdy zjemy ich za dużo? Na te i inne pytania odpowie Karolina Wojtusiak – dietetyk elbląskiej kliniki Bellamed.

Redaktor: Czy jednorazowe „szaleństwo”- objedzenie się pączkami wpływa na wagę?

Karolina Wojtusiak: Wszystko tak naprawdę zależy, jak bardzo chcemy „zaszaleć”, jak wiadomo, w nadmiarze wszystko szkodzi. Z tym objadaniem to może nie przesadzajmy, ale na jednego pączka, możemy sobie pozwolić, bo jak wiadomo, staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Red. Jak organizm reaguje na taki jednodniowy szok?

K.W.: Jak wiemy wszystko, co wyjątkowo smaczne i chętnie jedzone zawsze stoi jakieś „ale”. Nie chodzi tylko o mąkę pszenną, słodkie nadzienie potrzebne do wyrobu ciasta na pączki. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest głęboki tłuszcz, w którym pączek jest smażony. Zjedzenie dużej porcji pączków to duże wyzwanie dla kilku narządów – żołądka, trzustki i wątroby. Jeden pączek nie zaszkodzi, trzy mogą już być zbytnim obciążeniem. Osoby cierpiące na choroby trzustki lub wątroby mogą mieć poważne problemy po spożyciu większej liczby pączków. Jeśli jednak przeholujemy z pączkami i poczujemy się źle, najlepiej przez kilka godzin nie jeść nic, wtedy żołądek będzie w stanie sam sobie poradzić, można się wtedy również poratować naparem z mięty.

Red. Czy po Tłustym Czwartku powinniśmy zastosować jakąś dietę?

K.W.: Jeżeli po Tłustym Czwartku wrócimy do naszego codziennego trybu życia, w którym dbamy o zbilansowaną dietę, to po jednym dniu odstępstw od normy nie musimy przechodzić na specjalną dietę. Pamiętać natomiast musimy, aby takich „odstępstw od normy”, na które pozwalamy sobie przy okazji świąt i innych rodzinnych okoliczności było jak najmniej.

Red. Czy jest tak, że do określonej ilości zjedzonych pączków nic nie szkodzi, a po przekroczeniu pewnej ilości kcal jednak przytyjemy?

K.W.: Wszystko w nadmiarze szkodzi, należy pamiętać, że przeciętny pączek waży około 50 gramów i ma około 250-300 kalorii, czyli tyle, co pół kilograma jabłek lub 5 nektarynek, lub 2 jogurty naturalne po 210g, lub 4 jajka. Jeśli chcemy spalić jednego pączka, należy: 30 minut skakać na skakance, 35 minut biegać spokojnym tempem, 40 minut jeździć na nartach, 40 minut energicznie tańczyć, 45 minut pływać, 60 minut ćwiczyć aerobic, 90 minut jeździć na rowerze, 120 minut prasować, 180 minut rozmawiać na głos, 240 minut sprzątać pokój lub 600 minut czytać książkę/ oglądać telewizję :)