gwiazdka

Co zrobić jeśli kontener PCK jest uszkodzony, a wokół niego leżą ubrania?

Październik 10, 2017 10:05 15

Akcję zbierania odzieży dla potrzebujących rodzin, w Elblągu przeprowadza m.in. organizacja Polski Czerwony Krzyż. Takie sytuacje jak zepsuty lub przeładowany kontener, a wokół niego porozrzucane ubrania zdarzają się. Jednak co zrobić w takiej sytuacji, by zapobiegać niszczeniu się ubrań i innych podarowanych rzeczy?

Na te pytania odpowiedział nam PanSławomir Kowalikowski – koordynator akcji pro – ekologicznych przy Polskim Czerwonym Krzyżu i odpowiadający za akcję zbiórki tekstyliów w województwie warmińsko – mazurskim.

Pojemniki ze znakiem PCK mamy posadowione zgodnie z umowami z poszczególnymi właścicielami terenów. Za serwis są odpowiedzialne firmy zewnętrzne – konsorcjanci, którzy opróżniają pojemniki w cyklach 2 – 3 tygodniowych dbając jednocześnie o stan estetyczny kontenerów i najbliższego otoczenia. Na każdym pojemniku jest numer telefonu do biura pod który można w godzinach naszej pracy zgłaszać wszelkie problemy/ przepełnienie, uszkodzenie itp./. I na taką życzliwość liczymy.

Oczywiście można powiedzieć, że opróżniania mogłyby być częstsze, ale proszę wziąć pod uwagę czynnik finansowy. Urząd Miasta dał nam tylko 9 lokalizacji przy 130 tys. mieszkańców i gdyby nie pozostali życzliwi właściciele terenów / spółdzielnie, parafie i osoby prywatne/ to takiej akcji nie moglibyśmy prowadzić.

Akcję „Tekstylia” prowadzimy tylko poprzez kontenery od kwietnia 2015 roku na terenie całego kraju, jednocześnie rezygnując ze zbiórek obwoźnych. Odzież można także przywozić do naszych oddziałów rejonowych. Pozyskane ubrania przekazujemy osobom potrzebującym a nadwyżkę odsprzedajemy pozyskując środki finansowe na prowadzenie celowych działań socjalnych: dożywianie głodnych dzieci, poprawę życia najbiedniejszych rodzin, tworzenie miejsc pomocowych dla potrzebujących oraz na działania pro – zdrowotne: bezpłatne przekazywanie trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych / również w Państwa mieście i gminie przekazaliśmy już 5 takich rowerów , na terenie całego województwa – 250 rowerów/.

W razie jakiś nieprawidłowości prosimy o informacje – załatwimy problem w pierwszej kolejności, żeby estetyka Państwa miasta i wizerunek naszej organizacji nie ucierpiały.

Tak więc jeśli widzimy uszkodzony kontener PCK śmiało możemy zgłosić ten problem e-mailowo: olsztyn@pck.org.pl lub pod nr tel: 55 232 52 58.

Te ubrania czy inne tekstylia mają trafić do potrzebujących osób w jak najlepszym stanie, a nie zawilgocone czy przemoknięte. Takie nadawałyby się tylko do trwałej likwidacji i nikt nie odniósłby korzyści z podarunków.