luka vision

Co z tym brokułem?

Kwiecień 13, 2013 00:10 53

Brokuł to warzywo bardzo niedoceniane w polskiej kuchni. Wygląda średnio-ciekawie, niczym specjalnym nie zachwyca, ot takie małe zielone drzewko. Dzieci go nie lubią, bo ma kolor, który źle im się kojarzy (podobnie jak w przypadku szpinaku) i uraz mamy gotowy. W okresie zimowym, lub nawet takim jak teraz przeraża cena tego warzywa – najwyższą jaką widziałam było 10 zł, za sztukę. Pocieszmy się, że wiosna mimo wszystko już bliżej niż dalej (mimo jej obecności w kalendarzu), więc warzywa będą taniec. Warto się do tego czasu odpowiednio przygotować , zebrać kilka przepisów i może przeprosić się z brokułem?

Sałatka z brokułem i jajkiem:

Składniki:

-brokuł,
-czerwona cebula (może być zwykła),
- ćwiartka papryki czerwonej,
- 4 jajka,
-3 małe pomidory,
-kawałek świeżego ogórka,
-sól, pieprz,
- majonez,
-świeży czosnek,
- opcjonalnie ziarna słonecznika,

Przygotowanie:

Brokuł podzielić na drobne różyczki i ugotować do miękkości (ale nie za bardzo, niech będzie „al dente”), jajka ugotować na twardo, wszystkie składniki pokroić w kostkę. Przyprawić pieprzem i solą oraz dodać 2 łyżki majonezu. Zamiast samego majonezu pasować będzie również sos czosnkowy, czyli majonez+ jogurt typu greckiego+ starty czosnek.
Jeśli jednak sosu nie robimy, warto dodać starty czosnek bezpośrednio do sałatki ( starty na tarce, na najmniejszych oczkach bądź wyciśnięty w prasce), bo brokuły i czosnek to idealne połączenie.
W podobnej kombinacji można zrobić też sałatkę brokułowo-kalafiorową:
Ugotować oba warzywa al dente, podzielić na różyczki (nie za małe, żeby nie zrobiła się zupa), wymieszać z przyprawami i sosem czosnkowym bądź majonezem.

Mniam, aż zrobiłam się głodna : )

PW