https://multikino.pl/wydarzenia/kobiety/kino-na-obcasach-raz-sie-zyje

Ceramiczne inspiracje

Marzec 30, 2013 07:58 10

W Braniewie odbędą się kolejne warsztaty plastyczne, dzięki którym młodzież ma szansę uczestniczyć w nietypowych zajęciach i pod okiem profesjonalnych instruktorów pracować z gliną.

We wtorek, 9 kwietnia, na warsztatach ceramiki zorganizowanych przez CSE „Światowid”, spotka się młodzież z Gimnazjum nr 1 w Braniewie. Zajęcia to szansa na rozwój osobowości, odnalezienie w sobie potencjalnych zdolności i przekonanie się, że artystyczne wartości drzemią w każdym z nas i łatwo je obudzić.

W ceramice wiodącym materiałem jest glina, materiał plastyczny, który łatwo daje się formować, stwarza możliwość tworzenia prac o różnorodnej tematyce i niepowtarzalnej formie. Uczniowie poznają techniki lepienia prac, kształtowania gliny za pomocą form, nakładania szkliwa i angoby, poznają sposoby układania mozaiki ceramicznej.

Praca z gliną pozwala rozwijać wyobraźnię przestrzenną, wyzwala twórczą inicjatywę. Takie działania uczą młodzież estetycznej wrażliwości, wychowują przyszłych, wrażliwych na sztukę, odbiorców, wzbogacają procesy poznawcze i zainteresowania.

- Podczas warsztatów uczniowie zaprojektują małe formy przestrzenne, elementy architektury, lampiony, kafle do pieców i kominków, mozaiki – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid”. – Będzie to wstęp do poznania pracy dekoratora wnętrz. Być może obudzimy w uczniach zainteresowanie zawodem, w którym liczą się umiejętności, a także wiedza o nowych trendach i materiałach wykończeniowych.

Warsztaty poprowadzą Ewa Bednarska-Siwilewicz oraz Elżbieta Rydzewska – plastyk, nauczyciel w Gimnazjum nr 1, uczestniczka warsztatów ceramicznych w CSE „Światowid”.

CSE Światowid