http://www.hotelgiuliana.com

Burmistrz sprzedaje gminę – czy to samo czeka polskie wyludniające sie gminy i miasta?

Kwiecień 11, 2019 09:18 11

Z zaślepieniem czasem spoglądamy w kierunku Europy Zachodniej uważając, że skoro jest tam dobrobyt to nie ma problemów. Okazuje się, że nic bardziej mylnego a galopująca globalizacja niszczy nawet niegdyś popularne turystycznie włoskie miejscowości.

Burmistrz Esino Lario sprzedaje gminę po kawałku – ile uzbiera środków? Na sprzedaż nawet Urząd Gminy

Burmistrz Pietro Pensa z miejscowości Esino Lario pilnie potrzebuje gotówki by wpłynąć na rozwój gminy. Niegdyś górska malownicza miejscowość z pięknym jeziorem gościła w latach 80-tych nawet 10 tysięcy turystów, głównie z pobliskiego Mediolanu. Z upływem czasu zaczęła jednak przegrywać z wakacjami w Egipcie czy Tunezji lub innymi tanio dostępnymi kurortami. Dziś Esino Lario zamieszkuje ponad 700 mieszkańców.
baner 004
Burmistrz mówi, że jego miejscowość została pozostawiona sama sobie z problemem wyludnienia.

Postanowił więc wyprzedawać gminę po kawałku. Przy różnych obiektach wystawił kartki z kodem kreskowym i ceną. Jakie są ceny? 280 euro za ławkę, 1130 euro za ławkę w komplecie z latarnią, 200 tysięcy euro za urząd gminy. Na aukcję wystawione jest też 14 rzeźb stacji z Drogi Krzyżowej, podarowanych miejscowości przez znanego artystę. Cena to 600 tysięcy euro.

Miejscowość ma fatalny transport i zniszczone drogi; jedna z nich jest zamknięta od roku z powodu osunięcia się części nawierzchni. Dzieci musza dojeżdżać daleko do gimnazjum.

Problem włoskiej miejscowości powinien być też dobrą lekcją dla polskich samorządów. Ekonomia to podstawowa nauka jaka powinna panować w każdym mieście i gminie. Jeśli nie będziemy myśleć o tym co za 5, 10 czy 15 lat a tylko o tym co tu i teraz to również w naszych małych ojczyznach możemy doczekać sytuacji gdzie Prezydent czy Burmistrz będzie zmuszony do wyprzedawania majątku mieszkańców….

Red.