https://dragondeweloper.pl/

Budżet trafił do przewodniczącego. 45 milionów złotych mniej na skutek wprowadzonych przez rząd zmian podatkowych

Listopad 16, 2019 18:57 12

Wczoraj podczas specjalnie na tę okoliczność zwołanej konferencji prasowej doszło do oficjalnego przekazania przez prezydenta Elbląga na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej budżetu miasta na 2020 rok. Przy tej okazji omówiono kilka aspektów tego najważniejszego finansowego dokumentu miasta, który jak wielokrotnie powtórzył prezydent Witold Wróblewski jest budżetem bardzo trudny.

Problem z przyszłorocznym budżetem ma nie tylko nasze miasto ale większość z samorządów. Wiąże się to z zmianami w prawie podatkowym oraz koniecznością zabezpieczenia środków na podwyżki w oświacie. W naszym mieście zmiany te spowodowały zmniejszenie się wpływów o około 45 mln złotych. Prezydent przytoczył tutaj również kwoty w innych miastach, o jakie uszczupliły się ich budżety. W budżecie Lublina ubędzie 85 mln zł, Gdańska 100 mln zł, Częstochowy – 50 mln zł a w Warszawie ok 1,2 mld. W skali kraju do samorządów trafi mniej o około 7 mld złotych.

baner 2

Elbląski budżet mimo tych problemów będzie zbilansowany, i nie planuje się zaciągania żadnych kredytów i zarówno wydatki i rozchody wyniosą około 702 mln złotych. Na inwestycje przeznaczone zostanie 22 mln złotych, z czego 7 mln to środki własne a reszta to środki unijne i dotacje.

Takiej sytuacji nie pamiętam. Przed nami trudne decyzje, będziemy szukali oszczędności, dwa, trzy razy będziemy się przyglądali każdej wydawanej złotówce. Niektóre samorządy planują redukcję zatrudnienia lub obniżenie płac, ja takich ruchów nie przewiduję, jednak nie będzie już na podwyżki dla pracowników – dodał prezydent Witold Wróblewski.

Niestety nowy budżet to również wzrost niektórych podatków. Wzrosną prawdopodobnie opłaty za śmieci. W tym roku do gospodarki odpadami miasto dopłaciło około 3 mln złotych a opłaty za składowanie odpadów rosną. Nie wiadomo ile wyniesie podwyżka, ale jak zapewnił prezydent nie będzie to taka sytuacja jak np. w Gdańsku gdzie koszt odpadów niesegregowanych ma wzrosnąć 3-krotnie, a jeśli Rada Miasta zaakceptuje jego propozycje, opłaty w naszym mieście będą jednymi z najniższych w kraju. Kolejną podwyżką jaka nas czeka ma być podwyżka podatku od nieruchomości, która ma wynieść 2,5%. Prezydent dodał tutaj, że będzie to pierwsza podwyżka tego podatku od co najmniej 5 lat i wyniesie ona mniej niż inflacja.

Teraz projekt trafi do radnych a na początku przyszłego tygodnie powinien on pojawić się w Biuletynie Informacji Publicznej.