http://www.nasza-dieta.pl/

Budżet Elbląga potrzebuje głębokiej restrukturyzacji, a nie taniego populizmu klubu Radnych PiS! Koronawirus zmieni gospodarkę o 180 stopni…

Maj 27, 2020 18:11 20

Koronawirus nie zagroził zbytnio Polsce pod względem zdrowotnym, niestety pod kątem gospodarczym uruchomi zmiany w globalnej gospodarce na których najbardziej ucierpią kraje mocno zadłużone, a co za tym idzie ich samorządy i firmy z najbiedniejszych i najmniej innowacyjnych regionów. Radni klubu PiS powinni porzucić tani populizm, bo tym nie uratują w przyszłości miejsc pracy najmniej wykwalifikowanych pracowników.

Burza o etaty w szkołach… 3/4 etatu nie będzie już wkrótce oznaczać żadnej obniżki pensji!

Koronawirus spowodował wielkie opustoszenie kasy miejskich samorządów. Jako Redakcja podjęliśmy się już analizy budżetów wielu samorządów w Polsce i już w najbliższym czasie przekażemy taką analizę jak zmieniły się dochody i wpływy wielu samorządów, ale na pewno nie będą to liczby łaskawe dla Polski.

Produkcja przemysłowa spadła aż o blisko 25% rok do roku w kwietniu. Najmocniej, bo o ponad 50% spadła produkcja w przemyśle meblarskim, czyli tym z czego słynie Elbląg, który dysponuje sporym zapleczem tego rodzaju firm.

Bezrobocie w Polsce ma w skutek pandemii koronawirusa wzrosnąć o 100%. Stopa bezrobocia jest już na poziomie ok. 6%, a w samym kwietniu zarejestrowało się w Polsce blisko 100 tysięcy nowych osób pozostających bez pracy. W skali kraju to już blisko milion bezrobotnych.

Prezydent Elbląga i większość w Radzie Miejskiej zachowuje się odpowiedzialnie i bardzo szybko powiedziała o problemie. Z samego podatku PIT w marcu wpływy spadły o 1,5 mln złotych, w kwietniu już o 8 mln złotych rok do roku. Zmniejszyła się również kwota z subwencji oświatowej o 1 150 000 złotych. Prezydent Elbląga zaznaczył tutaj, że już przed obniżką nie pokrywała ona zaplanowanych przez ministerstwo podwyżek dla nauczycieli. W skali roku Elbląg może dysponować budżetem mniejszym w skutek światowej paniki o blisko 50 milionów złotych – dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej.

http://www.bogatyelblag.pl/koronawirus-opustoszy-kase-miejska-w-elblagu-zabraknie-ok-50-milionow-zlotych,107211.html

baner 2

Nie dziwi więc, że miasto przygląda się obecnemu zatrudnieniu i standaryzuje je. Niektóre etaty mogą ulec zmianie np. do 3/4 etatu. Mogą się jednak pojawić etaty w innych szkołach gdzie dotychczas było ich mniej. Jest to przecież okazja do poszukania 1/4 etatu w innej szkole.  Nauczyciele potrafią pracować w różnych szkołach.

https://www.info.elblag.pl/37,61870,Nikt-nie-mowi-o-zmniejszeniu-wynagrodzenPrezydent-uspokaja-pracownikow-obslugi-szkol-i-gani-radnychPiS.html?fbclid=IwAR3RdCwRN4tn7cD-sGBVTytckj4usEn9pkiaYj1UtIwHh-m4fzo0S6FX2mk

Wywołało to olbrzymią burzę w mediach społecznościowych a posty o obniżkach np. woźnych czy sprzątających Pań zaniepokojonych obniżką etatu przedstawiali m.in. Radni klubu PiS Rafał Traks czy Piotr Opaczewski oraz od niedawna Radny niezależny Bogusław Tołwiński. Do tej grupy osób dołączył również Przewodniczący elbląskiej Solidarności Grzegorz Adamowicz.

https://www.portel.pl/spoleczenstwo/pensja-mniejsza-pracy-za-to-wiecej/117928?fbclid=IwAR0AiyIWUXAefEbJC3vJjhFJI1tBdBg_k8NmXJN1_6wcthGE8nJEgReWClU

Radni PiS muszą jednak trochę wyhamować w swoim tanim populizmie, gdzie w dobie pandemii światowej koronawirusa próbują politycznie walczyć o pensje pracownicze. Nie jest bowiem tak, że zmniejszenie etatu ma oznaczać niższe zarobki niż Panie sprzątające miały jeszcze kilka lat temu.

Ba, niektórzy już wkrótce mogą zarabiać jeszcze większe pieniądze, jeśli PiS zrealizuje swoje zapowiedzi z kampanii wyborczej, a przecież jest to ekipa, która dotrzymuje słowa. Prawda? Mowa bowiem o pensji minimalnej.

minimalna pis (1)

Pensja minimalna w ostatnich latach:

przyszłe lata 4000 zł brutto >> 2908 netto na rękę!

2020 r. – 2600 zł brutto >> 1920,62 zł na rękę

2019 r. – 2250 zł brutto >> 1634 zł na rękę

2018 r. – 2100 zł

2017 r. – 2000 zł

2016 r. – 1850 zł brutto >> 1355 zł na rękę

2015 r. – 1750 zł brutto >> 1286 na rękę

PiS od kiedy rządzi zwiększył pensje minimalną w bardzo dużych kwotach. W 2015 wynosiła ona jeszcze 1750 brutto co dawało 1286 złotych na rękę. W 2020 roku wynosi ona już 850 złotych brutto więcej. To wzrost pensji w ciągu 5 lat o ok. 50%! Za rok, dwa zgodnie z zapowiedzią Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pensja minimalna ma wynosić aż 4000 złotych brutto, co oznaczać będzie wzrost wynagrodzenia o ponad 226% w przeciągu 7-8 lat w karierze zawodowej Pana woźnego czy Pani sprzątającej w szkole. Czy ktoś słyszał o takich podwyżkach w pensjach nauczycieli, pielęgniarek czy w firmach prywatnych w ostatnich kilku latach?

Radni wspierający w proteście wspomnianych pracowników popierają ich tezy przy obcięciu etatu z 1 etatu do 3/4 etatów którzy twierdzą, że za niższą pensję będzie trzeba dalej umyć tą samą podłogę, czy wykonać te same obowiązki.

Czy jednak Ci sami Radni PiS gdy pensja minimalnie była tak mocno podnoszona mówili o tym czy Pani sprzątaczka czy Pan woźny miał do posprzątania więcej powierzchni podłogi o 50 czy już wkrótce o 200% ? Przecież powierzchnie klas, sal gimnastycznych nie zwiększały się wraz ze wzrostem pensji minimalnych. Wtedy jakoś argument taki nie padał. Kompletna cisza. Warto o tym pamiętać gdy walczy się publicznie w obronie pensji jakiejkolwiek grupy zawodowej.

Wracając do wspomnianych liczb. Jeśli więc pracownik sprzątający w szkole dostanie nawet umowę na 3/4 etatu to zakładając, że PiS wprowadzi już wkrótce pensję 4000 brutto minimalnej to pracując na 3/4 etatu będzie to aż 2179,77 netto. Aktualnie przy 2600 brutto jest to 1440,46 netto. Jest to i tak więcej niż było w 2016 roku, kiedy to już na szczeblu centralnym rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Ekonomia jest prostą nauką i nikt nie powiedział, że pensja czasem nie może rok czy dwa nie rosnąć. Polska gospodarka przed sobą ma raczej trudne czasy niż lepsze a samorządy muszą być przygotowane na zapowiadane przez PiS podwyżki pensji minimalnych nieadekwatne do sytuacji budżetu miasta.

Pora by Radni z klubu PiS zaczęli zgłaszać merytoryczne inicjatywy – taka przecież powinna być opozycja

W skali krajowej rząd PiS codziennie apeluje o to by opozycja była merytoryczna a nie populistyczna. W Radzie Miejskiej to klub Radnych PiS jest opozycją i powinien zachowywać się tak jak tego wymaga partia na szczeblu krajowym.

Perspektywa dla Polski i świata nie jest dobra. Koronawirus i zagrożenie zdrowotne może powracać w każdej chwili co każe sądzić, że turbulencje w gospodarce będą niezwykle często. Kolejna fala zakażeń WHO i minister zdrowia Łukasz Szumowski prognozują już na jesieni. Względny spokój gospodarczy i społeczny ma być dopiero po globalnych szczepieniach, może za 2 lata. Do tego czasu wiele firm z pewnością upadnie, wiele osób straci miejsca pracy w skutek nowych technologii, które wypierają pracę ludzką. Oznaczać to będzie drastycznie niższe wpływy do budżetów samorządów z podatków oraz subwencji krajowych. Warto dostrzec to już dziś.

W Elblągu można wykazać się ciekawymi pomysłami. Do restrukturyzacji jest wiele spraw a czas pandemii koronawirusa powinien tylko napędzać Radnych PiS do zgłaszania wielu sensownych pomysłów.

Do przedyskutowania i znalezienia wielkich oszczędności nie jest dyskusja czy Prezydent czy Radni będą zarabiać 200, 500 czy 1000 złotych mniej. Elbląg potrzebuje wielomilionowych oszczędności. Pora więc by zająć się:

- komunikacją miejską http://www.bogatyelblag.pl/restrukturyzacja-komunikacji-miejskiej-moze-dac-w-nowej-kadencji-ponad-100-milionow-oszczednosci,92319.html

- działalnością spółek miejskich, ich ewentualnym połączeniem lub unowocześnieniem

- lepszą współpraca miasta z przedsiębiorstwami, projekty Publiczno- Prywatne czyli PPP

- rozwój Inkubatora Przedsiębiorczości

- rozwiązanie problemu długów mieszkań komunalnych, uwolnienie wielu dobrych lokalizacji w centrum miasta z tego problemu rozwiązując problem niepłacących lokatorów poprzez ewentualne przeniesienia – pomysł partii Nowa Prawica z wyborów samorządowych https://www.portel.pl/wiadomosci/adrian-meger-ciec-nie-unikniemy/77685

- budownictwo mieszkaniowe dla młodych elblążan bez zdolności kredytowej

- rozwój marki jaką jest Elbląg, jakie kierunki rozwoju by wybić się na arenie krajowej?

- stworzenie klastra sportowego co proponował Edmund Szwed http://www.bogatyelblag.pl/potrzebny-okragly-stol-na-temat-elblaskiego-sportu-koszykarze-truso-theconstruct-elblag-nie-otrzymali-wsparcia-od-wladz-miasta,66637.html

- stworzenie i rozważenie koncepcji budowy Banku Komunalnego w Elblągu co proponował Edmund Szwed http://www.bogatyelblag.pl/elblaski-bank-komunalny-moze-dac-rozwoj-gospodarczy-elblaga-prezydent-witold-wroblewski-powinien-przeanalizowac-pomysl-edmunda-szweda,79314.html
http://www.bogatyelblag.pl/edmund-szwed-mial-racje-z-powstaniem-banku-komunalnego-w-elblagu-system-finansowy-nie-moze-opierac-sie-jedynie-na-bankach-komercyjnych,61371.html

- klastry energetyczne i zadbanie o większą niezależność energetyczną Elbląga   http://www.bogatyelblag.pl/wiceprezydent-miasta-ds-energetyki-klastry-energetyczne-moga-zmienic-koszty-stale-miasta-w-zyski-zyskaja-wszyscy-mieszkancy,92926.html

Kryzys wymaga od polityków odważnych decyzji, wzniesienia się na wyżyny możliwości intelektualnych i kompromisu. Miejmy nadzieję, że ten kryzys będzie rozmową o wielkich tematach, które mogą być nowym kołem zamachowym rozwoju naszego miasta. Nowe idee, WIELKIE, które będą znajdowały wreszcie akceptację całej Rady Miasta…  tego życzymy miastu ku drodze do bogactwa.

Red.