luka vision

Bank PEKAO SA celnie odpowiada na medialny szum odnośnie ewentualnego finansowania wieżowców w Warszawie (taśmy Kaczyńskiego)

Luty 5, 2019 09:43 41

Miniony tydzień i wyciek tzw. taśm Kaczyńskiego przez Gazetę Wyborczą spowodował sporo problemów nie tylko dla polityków partii rządzącej, ale też dla komercyjnego banku w którym Skarb Państwa posiada zaledwie 1/3 udziałów, reszta jest w rękach prywatnych.

Bank PEKAO SA celnie odpiera medialne ataki i przedstawia konkretne FAKTY

Po bardzo nośnych medialnych publikacjach odnośnie do ewentualnego finansowania budowy 2 wieżowców w Warszawie przez Bank PEKAO SA odniósł się sam bank, by oddzielić polityczne fantazje od bankowych rynkowych faktów. W oświadczeniu wydanym przez Bank możemy przeczytać następujące informacje :

„Zgodnie z polityką kredytową Banku Pekao, udzielenie jakiegokolwiek kredytu uzależnione jest od pozytywnego badania stanu prawnego nieruchomości i inwestycji, a następnie zawarcia bardzo szczegółowej umowy kredytowej. Udział w kredytowaniu prac przygotowawczych nie oznacza automatycznie zgody na udzielenie kredytu na finalną inwestycję – zaznaczył Bank PEKAO SA

baner 2

Bank podał, że ze względu na obowiązująca tajemnicę bankową nie może przedstawić szczegółów przygotowywanych transakcji. Podkreślił, że oświadczenie opiera się wyłącznie na analizie dokumentów, które znalazły się w obiegu publicznym.

„Banki, podpisując term sheet (warunki wstępne udzielenia kredytu, wymagające pozytywnego due diligence) na prace przygotowawcze, zazwyczaj rezerwują sobie udział w inwestycji ostatecznej. Jest to częste działanie banków, dzięki któremu mogą zapewnić sobie udział, a tym samym zyski, w finansowaniu inwestycji docelowej. Udział w kredytowaniu prac przygotowawczych nie oznacza jednak automatycznie zgody na udzielenie kredytu na finalną inwestycję, bądź też 100% w niej udziału. W przypadku transakcji o dużej skali, standardem jest, że prezesi zarządów banków spotykają się z inwestorami i biorą udział w omawianiu takich przedsięwzięć” – dodano

W oświadczeniu bank podkreślił także, że uczestniczy w bardzo wielu przedsięwzięciach zmierzających do realizacji budowlanych inwestycji.

Co warte podkreślenia Bank oświadczył, że jest bankiem w pełni komercyjnym. Publikowanie informacji nieprawdziwych na temat jego działania w tej sprawie uderza w cały akcjonariat banku, który – według wiedzy banku – w ponad dwóch trzecich jest całkowicie prywatny i nie związany ze Skarbem Państwa. Przestawione wyjaśnienia powinny zakończyć spekulacje na temat działań banku w tej sprawie i wskazać, że bank Pekao S.A. działał tutaj jak każdy inny bank komercyjny” – podsumowano.

Jak więc widzimy fakty są zdecydowanie inne od wielu materiałów prasowych jakie mogliśmy przeczytać w ubiegłym tygodniu. Dlatego warto by zawsze przy medialnym szumie wnikliwie poczekać na zdanie i opinie wszystkich stron. Oświadczenie PEKAO SA daje zupełnie nowy obraz na tą sprawę.

Red.