http://www.zadwornyassistance.pl

Amerykański fundusz wycofa się z Polski. Inwestorzy nie byli zainteresowani naszym krajem. Woleli wybrać Wietnam czy Egipt

Marzec 24, 2019 10:51 49

Po 9 latach funkcjonowania fundusz ETF firmy VanEck, który umożliwiał inwestorom zagranicznym inwestowanie kapitału na GPW kończy swoją działalność 5 kwietnia. Wszystko przez nikłe zainteresowanie inwestowaniem w polską giełdę.

Polacy pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą. Inwestorzy zagraniczni nie chcą inwestować. Kto ma rację?

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że 59% Polaków pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą w kraju.

http://www.bogatyelblag.pl/polacy-bardzo-pozytywnie-oceniaja-sytuacje-gospodarcza-w-kraju-programy-socjalne-pis-przypadaja-polakom-do-gustu,96933.html

Jak mówi jednak giełdowe przysłowie „większość nie ma racji”. Widać to właśnie po decyzjach amerykańskich inwestorów, którzy nie widzą potencjału w naszym rynku.

baner 004

Fundusz ETF firmy VanEck, który dawał możliwość inwestycji dla zagranicznych inwestorów na GPW po 9 latach zakończy działalność przez brak zainteresowania. VanEck Vectors Poland ETF posiadał zaledwie 12,9 mln USD zgromadzonych aktywów.

Dla przykładu porównywalny fundusz z ekspozycją na Austrię posiadał aż 66 mln USD aktywów, z ekspozycją na Finlandię 34,1 mln USD.

Spośród ETF-ów firmy VanEck najmniej aktywów ma Generic Drugs ETF (3,3 mln USD aktywów), który również zakończy w kwietniu działalność. Najwięcej ma Gold Miners ETF (10,4 mld USD). Co jednak ciekawe polski rynek przegrał np. z funduszem z ekspozycją na Wietnam (417 mln USD aktywów) czy Egipt (60 mln USD aktywów).

Dla premiera Mateusza Morawieckiego rozumiejącego mechanizmy rynków finansowych powinien to być czytelny znak, że perspektywy rozwoju polskiej gospodarki nie są oceniane zbyt wysoko.

Red. źródło strefainwestorow.pl