http://www.nasza-dieta.pl/

Amerykańska whiskey podrożeje w Europie? To efekt walki na cła zaproponowanej przez Prezydenta USA Donalda Trumpa

Czerwiec 30, 2018 09:33 08

Prezydent Donald Trump nie zwalnia tempa, jeśli idzie o wojnę handlową USA z różnymi częściami świata. Tym razem podwyżka ceł z jego strony padła na kraje Unii Europejskiej.

Prezydent USA nałożył dodatkowe cła na stal i aluminium z krajów wspólnoty Unii Europejskiej. Tym samym narzucenie nowych ceł na te towary może kosztować UE aż 6,4 miliarda euro.

Komisja Europejska nie miała wyjścia i postanowiła narzucić cła odwetowe na Amerykę, które początkowo kosztować będą 2,8 miliarda euro, ale w następnych tygodniach zostaną uzupełnione o listę towarów, która wyrówna nierówności i również wyniesie 6,4 miliarda euro.

Lista produktów z USA, na które Unia nakłada cła odwetowe o wysokości 10 lub 25, 35 i 50 proc., liczy kilkaset pozycji. Znalazły się na niej zarówno produkty spożywcze (m.in. soki owocowe i wieprzowina), wyroby stalowe (łańcuchy, śruby, sztućce), łodzie motorowe, jachty, motocykle, bourbon (amerykańska whiskey) czy karty do gry.

Unia Europejska zastrzega jednak, że jeśli tylko USA wycofają się ze swojej decyzji, to UE wycofa również swoje kary.

Wygląda więc na to, że miłośnicy popularnego bourbonu już wkrótce będą chyba zmuszeni przerzucić się na szkocką lub irlandzką whisky, gdyż ceny amerykańskiego trunku mogą ulec znacznej podwyżce.

A może swoją szansę wykorzysta na rynku jeden z najbardziej przedsiębiorczych Posłów w polskim parlamencie Poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak, który niedawno opracował polską whisky:

http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/whisky-jakubiak-to-produkt-na-indywidualne-zamowienie-na-poczatek-jest-2-000-butelek,152642.html

Dlaczego mamy nie doceniać tego, co polskie?

Red.