http://www.nasza-dieta.pl/

Amerykanin nowym szefem Banku Światowego. Chce ograniczyć kredytowanie Chinom

Kwiecień 8, 2019 10:23 08

W piątek odbyły się wybory na nowego szefa Banku Światowego. Został nim Amerykanin David Malpass, który co ciekawe kiedyś mocno krytykował tą instytucję. Jego obecny plan to ograniczenie kredytowania Chin co może nie być przypadkowo w kształtowaniu się nowego porządku geopolitycznego na świecie.

David Malpass zastąpił na stanowisku Amerykanina koreańskiego pochodzenia Jima Yong Kima, który nieoczekiwanie złożył rezygnację podczas trwającej jego drugiej kadencji.

Spekulowano przez jakiś czas, że nominowana do tej roli będzie Ivanka Trump jednak Prezydent USA szybko rozwiał spekulację medialną i nominował Davida Malpassa.

baner 2

W piątek jego osobę jednogłośnie zatwierdziła 25-osobowa rada wykonawcza. Tradycyjnie szefem Banku Światowego jest zawsze Amerykanin, podczas gdy utworzonego równolegle Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Europejczyk.

Bank Światowy, jak i MFW, zostały powołane na mocy ustaleń poczynionych na konferencji z Bretton Woods w 1944 r., na której uzgodniono zarys powojennego ładu gospodarczego. Celem obu instytucji jest redukcja ubóstwa na świecie poprzez udzielanie kredytów na projekty rozwojowe. Do obu należy 189 państw

Nowy szef w przeszłości krytykował instytucję mówiąc, że np. zbyt często ulega korupcji i odbiega od pierwotnej misji czyli pomocy najuboższym krajom. Chciałby żeby wróciła do korzeni i udzielała większej pomocy najuboższym krajom w wydobyciu się z ubóstwa kosztem kredytów dla krajów bardziej rozwiniętych jak np. Chiny.

Red. źródło stooq.pl