http://www.abiprint.pl/

500 zł kary grozi za nieodśnieżenie samochodu, a 300 za odśnieżanie przy włączonym silniku. Jak zatem bezpiecznie pozbyć się śniegu i szronu?

Styczeń 18, 2019 09:18 59

Zaśnieżone auto lub spadający śnieg z dachu są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierujących. Nic dziwnego, że policja jest wyczulona pod tym kątem i nie będzie się wahać, żeby surowo ukarać kierowcę, który nie szanuje swojego i cudzego życia. Pamiętajmy również o tym, że dbając o ekologię, nie możemy odśnieżać auta na włączonym silniku powyżej minuty.

Niejednokrotnie możemy zauważyć jak kierowcy z pośpiechu lub lenistwa jadą z czapą śniegu na dachu. Mają zaśnieżone tablice rejestracyjne i światła. Gdy zaczynamy jechać takim autem, nagle śnieg z maski i dachu zaczyna nam, albo następnemu kierowcy sypać się na szyby. Na jakiś czas, choćby nawet krótki, tracimy widoczność i powodujemy niebezpieczną sytuację. To tak samo jak byśmy przez kilka sekund patrzyli na telefon i kompletnie nie wiedzieli, co się dzieje na drodze. Przecież w ciągu tych kilku sekund może dojść do tragedii. Jak wynika z policyjnych statystyk, w takich przypadkach bardzo często dochodzi do wypadków. Za nieośnieżone auto kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 zł.

baner 004
Mandat do 300 zł możemy też dostać, gdy odśnieżamy samochód na włączonym silniku. Auto zostawione na tzw. jałowym biegu (na luzie) ma największą toksyczność spalania. Jeżeli ruszamy, składniki toksyczne zmieniają wartości.

Wiadomo jednak, że rano kiedy spieszymy się do pracy, czas leci nieubłaganie. Jak zatem szybko odśnieżyć swój samochód? Możemy mieć zawsze przygotowane specjalne szczotki, które pomogą umiejętnie i sprawnie pozbyć się nadmiaru śniegu, zarówno z szyb jak i z dachu. Jeżeli samochód jest oblodzony lub oszroniony możemy nalać do wiaderka ciepłej wody i polać szyby. Pamiętajmy, że woda nie może być zbyt chłodna bo stworzy kolejną warstwę lody, ani zbyt ciepła gdyż mogłoby to grozić pęknięciem szyby.

Używanie skrobaczki niestety bardzo rysuje szybę, a to znacznie utrudnia widoczność gdy świeci słońce.