arket

10 praktycznych porad dietetycznych na świąteczny czas od poradni Nasza Dieta

Grudzień 20, 2018 16:44 46

Z niepokojem myślisz o świętach, godzinach spędzonych przy wigilijnym stole, a potem ich „widzialnych” konsekwencjach? Nie jesteś sam. Dla wielu osób kilkudniowe ucztowanie przy świątecznym stole to często później sporo kłopotów z przejedzeniem, gorsze samopoczucie i negatywne konsekwencje dla naszej sylwetki. Co zrobić by bez wyrzutów sumienia, z uśmiechem i zadowoleniem przywitać Nowy Rok? Wspólnie z Panią dietetyk Aleksandra Radomską z poradni Nasza Dieta podpowiemy Wam kilka cennych wskazówek na świąteczny czas

10 praktycznych porad dietetycznych na świąteczny czas

1. W wirze świątecznych przygotowań, zakupów i gotowania w kuchni nie zapominaj o głównych posiłkach w ciągu dnia. Często o tym zapominamy, a nawet świadomie nie jemy nic przed wigilijną kolacją i jest to niestety duży błąd. Zasiadając głodnym do świątecznego stołu z pewnością zjesz dużo więcej. Spożywaj mniejsze posiłki co 2-4 godziny co pomoże Ci uniknąć objadania się.

2. Świętuj i pozwól sobie na ulubione pierogi, paszteciki czy kawałek sernika, jednak staraj się pilnować ich porcji. Dzięki temu będziesz mógł także spróbować różnych wigilijnych potraw.

3. Gdy czujesz się, że jesteś już najedzony, nie dokładaj kolejnej porcji na talerz. Pozwól swojemu żołądkowi strawić to co właśnie zjadłeś, a po kilku godzinach będziesz mógł znowu cieszyć się ich smakiem. Częste dokładki mogą wpłynąć na to, że nie będziesz kontrolować ilości spożywanych posiłków. Postaraj się jedzenie nakładać na talerz tylko raz.

4. Wprowadź zdrowe zamienniki, mniej kaloryczne, a nadal tak samo dobre w smaku. Sos do sałatek przygotuj na bazie jogurtu z niewielkim dodatkiem majonezu. Wybieraj pieczywo pełnoziarniste zamiast białego. Przygotuj warzywne sałatki jako dodatek do wigilijnych potraw, aby dostarczyć odpowiedniej porcji warzyw. Smażenie zastąp pieczeniem, jeśli przepis na to pozwoli. A dodatkowy kawałek ciasta zamień np. na sałatkę owocową z dodatkiem orzechów.

5. Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu- pij dużo wody co wpłynie na Twój mniejszy apetyt oraz herbatek ziołowych wspomagających trawienie.

6. Ogranicz spożycie słodkich napojów gazowanych, soków, które dostarczają pustych kalorii. Jeśli pijesz alkohol, wybierz najlepiej czerwone wino wytrawne lub półwytrawne.

7. Ostatni posiłek zjedz najlepiej 3-4 godziny przed snem, aby nadmiar spożytych kalorii nie zamienił się w tkankę tłuszczową.

8. Nie zapominaj o ruchu. Wybierz się np. na świąteczny spacer z rodziną. Wpłynie to na Wasze lepsze samopoczucie i spalicie trochę świątecznych kalorii.

9. Ciesz się chwilami z najbliższymi. Skupiając się na rozmowach i świętowaniu nie będziesz, aż tak myślał o tym co znajduje się na stole. Śpiewajcie kolędy- w tym czasie na pewno nic nie będziecie jeść ;)

10. Nie odchudzaj się w okresie świąt. Ograniczanie się w spożyciu ulubionych świątecznych potraw z pewnością wpłynie na Twój gorszy nastrój. To tylko kilka dni, a najważniejsze jest to w jaki sposób odżywiasz się i dbasz o siebie przez cały rok.

Wesołych i Smacznych Świąt życzy Aleksandra Radomska z Poradni Nasza Dieta!

Aleksandra Radomska – Dietetyk

Poradnia dietetyczna „Nasza dieta”
Olsztyn ul. Dąbrowszczaków 39 pok. 303
Elbląg ul. Łowicka 15 (wejście od ul. Ogólnej)
kontakt@nasza-dieta.pl
+48 662 972 682
Więcej informacji znajdziesz na:
www.nasza-dieta.pl
facebook.com/naszadieta/
instagram.com/naszadieta/